خانه / اخبار / تربت حیدریه / 40 درصد شکایات کارگری تربت حیدریه به سازش انجامید

40 درصد شکایات کارگری تربت حیدریه به سازش انجامید

علی اکبر اسماعیل پناه

علی اکبر اسماعیل پناه

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تربت حیدریه گفت: در 9 ماه امسال 458 دادخواست به واحد رسیدگی به شکایات این اداره رسید که 40 درصد آن به سازش منجر شد.

علی اکبر اسماعیل پناه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، دلیل این امر را فعال سازی واحد راهنمایی و مشاوره در این اداره عنوان کرد.
وی با بیان اینکه در هیات حل اختلاف این شهرستان به پرونده های مناطق زاوه، مه ولات، رشتخوار، گناباد و خواف نیز رسیدگی می شود، افزود: از این تعداد 377 رای در هیات تشخیص (هیأت بدوی رسیدگی به شکایات) و 135 رای نیز در هیات حل اختلاف (هیأت تجدید نظر) صادر شد.
وی گفت: مهم ترین اولویت در این حوزه، تعامل بیشتر با کارگران و کارفرمایان و برگزاری جلسات به منظور رفع مشکلات بین این دو و در نهایت کاهش تنش های کارگری، کاهش حجم دادخواست ها، آگاه ساختن آنان به حق و حقوق خود از طریق ارائه بخشنامه، دستورالعمل و برگزاری دوره های آموزشی است.
اسماعیل پناه با بیان اینکه در سطح منطقه سه هزار و 224 کارگاه شناسایی و در نرم افزار بازرسی کار به ثبت رسیده، افزود: در سال جاری 828 فقره بازرسی از کارگاه های سطح شهرستان صورت گرفته است.
وی تهیه گزارش از حوادث ناشی از کار و تجزیه و تحلیل آماری این حوادث به منظور پیشگیری از حوادث مشابه را از دیگر اقدامات حوزه بازرسی برشمرد و گفت: امسال 27 فقره حادثه ناشی از کار در این شهرستان بررسی و گزارش مربوطه به واحدهای ذیربط ارسال شد.
وی همچنین به اقدامات صورت گرفته در واحد بیمه بیکاری پرداخت و افزود: هم اکنون تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری، 226 نفر هستند که نسبت به مدت مشابه خود(130 نفر) به میزان حدود 74 درصد افزایش پیدا کرده که این امر ناشی از مشکلات حاکم بر واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی و در نتیجه تعطیلی و یا تعدیل نیرو در این واحدها است.
اسماعیل پناه گفت: همچنین امسال 57 نفر از طریق تبصره یک ماده شش قانون بیمه بیکاری(طرح سی هفتاد) مشغول به کار شده و یا به دلیل اشتغال پنهان و سایر موارد، مقرری بیمه بیکاری آنان قطع شد که مبلغ سه میلیارد و 100 میلیون ریال در منابع صندوق بیمه بیکاری صرفه جویی در پی داشته است.
وی در ادامه به فعالیت های بخش تعاون پرداخت و گفت: تعداد تعاونی های ثبت شده شهرستان 706 تعاونی با 278 هزار و 283 نفر عضو و 97 میلیارد و 629 میلیون و 127 هزار ریال سرمایه ثبتی و تعداد سه هزار و 972 نفر اشتغال هستند که از این تعداد 513 تعاونی با 85 میلیارد ریال سرمایه و تعداد 265 هزار و 13 نفر عضو فعال هستند و فرصت شغلی این تعاونی ها سه هزار و 160 نفر است.
اسماعیل پناه تعداد اتحادیه های ثبت شده در این شهرستان را نیز، پنج اتحادیه با تعداد 46 نفر عضو، سرمایه ثبتی 30 میلیون ریال و نیز 22 نفر فرصت شغلی ایجاد شده ذکر کرد.
اسماعیل پناه همچنین به اقدامات صورت گرفته در واحد اشتغال پرداخت و گفت: امسال تعداد 862 نفر کارجو در مراکز مشاوره و کاریابی های غیردولتی ثبت نام و تعداد 800 نفر از طریق کاریابی ها در مشاغل مختلف بکار گمارده شده اند.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تربت حیدریه جمعیت فعال این شهرستان را 66 هزار و 862 نفر، جمعیت شاغل را 63 هزار و 58 نفر، جمعیت بیکار را سه هزار و 804 نفر، میزان بیکاری 5.7 درصد و نرخ مشارکت اقتصادی را 38.4 نفر ذکر کرد.

درباره تربت حیدریه

تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(