خانه / اخبار / ایران و جهان / 19 شهرستان خراسان رضوی تحت تاثیر پدیده فرسایش بادی

19 شهرستان خراسان رضوی تحت تاثیر پدیده فرسایش بادی

فرسایش بادی

فرسایش بادی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: 19 شهرستان در این استان تحت تاثیر فرسایش بادی بوده و از این نظر در محدوده کانونهای بحرانی قرار دارند.

هادی باقری روز پنجشنبه در نشست هم اندیشی بیابان، چالشها و فرصتها افزود: تعداد کانونهای فرسایش بادی تا پارسال 15 نقطه بوده که این تعداد هم اکنون به 19 کانون افزایش یافته است.
وی مساحت کانونهای بحرانی فرسایش بادی را در خراسان رضوی حدود 768 هکتار و 699 هکتار ذکر و بیان کرد: یک میلیون و 576 هزار و 920 هکتار از زمینهای این استان در وضعیت بیابانی قرار دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ادامه داد: این استان با توجه به شرایط اقلیمی نیاز به توجه خاص دارد و شرایط اقلیمی به جایی رسیده که روز به روز به مناطق آسیب پذیر در حوزه بیابان و مشکلات کم آبی افزوده می شود.
وی گفت: رشد فزاینده جمعیت و بهره برداری بیش از حد منابع زیرزمینی از عمده ترین عوامل دخیل در خشکسالی و گسترش بیابانها است.
باقری گسترش بیابانها، تغییر اقلیم، تضعیف منابع آب و تخریب جنگلها را از عمده ترین موانع توسعه پایدار عنوان و بیان کرد: اخیرا بر شدت ریزگردها در خراسان رضوی افزوده شده و کانونهای غیرفعال نظیر شهرستان گناباد فعال شده اند.
وی بر لزوم توسعه همکاریهای زیرمنطقه ای، منطقه ای و بین المللی در حمایت از محیط زیست تاکید و بیان کرد: طرحهای بیابان زدایی خراسان رضوی با همکاری کشورهای افغانستان و ترکمنستان در دست انجام است که با حمایت استانداری خراسان رضوی اجرا می شوند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی افزود: افغانستان و ترکمنستان از کانونهای مهم در حوزه بحران ریزگردها هستند بنابراین بخش زیادی از بحران ریزگردها در ایران و خراسان رضوی مربوط به همین دو کشور همسایه است.
نشست هم اندیشی بیابان، چالشها و بحران با حضور دستگاههای مرتبط روز پنجشنبه و در آستانه روز جهانی مقابله با بیابان زدایی در مشهد برگزار شد.
استان خراسان رضوی با وسعت 118 هزار و 851 کیلومترمربع (11 میلیون و 740 هزار و 659 هکتار) معادل هفت درصد مساحت کل کشور و متشکل از 28 شهرستان،70 بخش، 72 شهر، 164 دهستان و سه هزار و 340 روستا است.
خراسان رضوی از شمال و شمال شرق به طول تقریبی 6/531 کیلومتر دارای مرز مشترک با ترکمنستان و ازشرق به طول حدود 302 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.
خراسان رضوی منطقه ای خشک و نیمه خشک است زیرا 75 درصد وسعت آن در اقلیم بیابانی یعنی خشک، نیمه خشک و فراخشک قرار دارد. یک میلیون و 651 هزار و 511 هکتار از زمینهای خراسان رضوی در مناطق بیابانی متاثر از کانونهای فرسایش بادی قرار دارد که شامل حدود 30 درصد از وسعت استان است.
خراسان رضوی دارای 15 کانون بحرانی فرسایش بادی در 17 منطقه و 15 شهرستان است. همچنین وسعت مراتع خراسان رضوی شش میلیون و 566 هزار و 29 هکتار معادل 56 درصد از کل مساحت این استان است.
مساحت جنگلهای خراسان رضوی نیز با محاسبه بیشه زارها، درختچه ها و جنگلهای دست کاشت حدود یک میلیون هکتار یعنی 8،5 درصد از وسعت استان را شامل می شود.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(