خانه / اخبار / ایران و جهان / رییس شورای مهاجران آلمان: گروه اسلام ستیز پگیدا یک خطر جدی برای غرب است

رییس شورای مهاجران آلمان: گروه اسلام ستیز پگیدا یک خطر جدی برای غرب است

پگیدا

پگیدا

رییس شورای مهاجرین آلمان، گروه خارجی ستیز و ضد اسلامی ‘پگیدا’ را خطری بزرگ برای غرب دانست که باید هرچه سریعتر جلوی فعالیت و توسعه دامنه آن گرفته شود.

‘پگیدا’ که برگرفته از عبارت ‘اروپاییان مخالف اسلامی شدن غرب’ است، حدود سه ماه قبل در شهر درسدن آلمان سر برآورده و به بهانه مخالفت با اقدامات تروریستی داعش ، روزهای دوشنبه را برای برگزاری راهپیمایی اعتراضی و تجمع خیابانی در آلمان انتخاب کرده است. این گروه تلاش می کند دولت آلمان را برای تغییر در سیاست پذیرش مهاجران و بستن درهای کشور به روی خارجی ها بویژه مسلمانان تحت فشار بگذارد.

به گزارش ایرنا، ‘ورنر شیف آور’ رییس شورای مهاجرین آلمان طی سخنانی با اشاره به پیدایش پدیده نوظهور و افراطی ‘پگیدا ‘، این گروه خارجی ستیز و خشونت طلب را خطری جدی برای جامعه توصیف و بر لزوم جلوگیری از ادامه فعالیت و گسترش آن تاکید کرد.

این جامعه شناس آلمانی گفت: گروه های افراطی از این دست، به طور معمول مواضع خصمانه ای نسبت به همگرایی و همزیستی مسالمت آمیز در کشورها دارند و ‘پگیدا’ نیز با رفتارهای خشونت آمیز و تندروی هایش موجب ایجاد شکاف در جامعه آلمان شده است که هر چه سریعتر باید برای آن فکری کرد.

رییس شورای مهاجرین آلمان تصریح کرد:تعجب آور این است که افراط گرایی و خارجی ستیزی طرفداران پگیدا در مناطقی از کشور آغاز شده که نسبت به دیگر بخش ها از تعداد خارجیان و مسلمانان کمتری برخوردار است و این خود نشان می دهد که اهداف دیگری پشت این حرکت به ظاهر اعتراضی نهفته است.

شیف آور بر لزوم مقابله جدی با ‘چالش خطرناک پگیدا’ در آلمان تاکید کرد و افزود: نقش جامعه مدنی و افکار عمومی در این مقابله بسیار مهم و تعیین کننده است.

به گفته این جامعه شناس، اقدامات خارجی ستیز در حالی با فعالیت این گروه افراطی در آلمان افزایش یافته است که نظرسنجی های معتبر حکایت از آن دارد شهروندان آلمانی از تکثرگرایی و حضور خارجی ها و پیروان ادیان مختلف از جمله مسلمانان در کشور خود حمایت می کنند و با آن مخالف نیستند.

وی در همین رابطه به نظرسنجی انجام شده از سوی دانشگاه بیله فلد اشاره کرد و گفت: بر اساس یافته های این نظرسنجی 61 درصد از آلمانی ها خواستار به رسمیت شناخته شدن و محترم شمرده شدن دین اسلام در این کشور هستند و تنها 15 درصد از پاسخ دهندگان بر محدودیت مهاجرت مسلمانان به آلمان رای داده اند. 14 درصد نیز فرهنگ اسلامی را یک تهدید تلقی کرده اند.

به گفته شیف آور، نظرسنجی دانشگاه بیله فلد بر این نکته تاکید دارد که هرچه میزان ملی گرایی بین شهروندان افزایش می یابد، افراط گرایی و نگاه منفی به خارجی ها و مسلمانان بیشتر می شود.

براساس یافته های این نظرسنجی،برخی از آلمانی ها (23 درصد) دیدگاه دیکتاتوری داشته و بر این باور هستند که تنها یک حزب قدرتمند و حاکم در کشور باید حرف آخر را بزند و 11 درصد نیز معتقد بوده اند که کشور باید توسط یک رهبر مقتدر اداره شود.

به گفته رییس شورای مهاجرین آلمان، دانشگاه هومبولت برلین نیز با انجام یک نظرسنجی در این زمینه از نظر موافق 67 درصد از شهروندان آلمانی برای به رسمیت شناخته شدن حقوق مسلمانان در این کشور خبر داده است.

براساس یافته های این نظرسنجی، تنها 20 درصد از پاسخ دهندگان با احقاق حقوق مسلمان در کشور مخالف بوده و این درحالی است که 69 درصد از شهروندان با تشکیل کلاس های دروس اسلامی برای مهاجرین مسلمان در مدارس آلمان موافق هستند.

با افزایش اعتراضات خیابانی گروه افراطی پگیدا در برخی از شهرهای آلمان، هفته گذشته بیش از 80 تن از شخصیت های برجسته سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی آلمان ضمن انتقاد از تشدید فعالیت های خارجی ستیزی و اسلام هراسانه در این کشور، اقدامات گروه نوظهور ‘پگیدا’ را به عنوان مروج خشونت و افراط گرایی در کشور بشدت محکوم کردند.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(