خانه / اخبار / تربت حیدریه / گونه در معرض انقراض گربه پالاس در شهرستان تربت حیدریه مشاهده شد

گونه در معرض انقراض گربه پالاس در شهرستان تربت حیدریه مشاهده شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه از مشاهده گونه در معرض انقراض و حمایت شده ˈگربه پالاسˈ در این شهرستان خبر داد.

 

گربه پالاس

گربه پالاس

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، ˈسعید پشم چیˈ گفت: پس از سال ها بررسی و جستجو به منظور شناسایی گونه های جانوری در حوزه تربت حیدریه، برای نخستین بار گونه کمیاب و حمایت شده گربه پالاس در ارتفاعات کهنه تلخ روستای صنوبر این شهرستان مشاهده و تصویر برداری شد.

وی افزود: این ناحیه شامل زیستگاه های مختلف همچون دشت، بیابان، فلات های مرتفع و دامنه های صخره ای بی درخت است و در ارتفاع بیش از دو هزار متر با افزایش جوندگان، گونه گربه پالاسکه ساختار بدنی و سیستم رفتاری آن مطابق با شرایط جوی معتدل و سرد است، برای تغذیه از جوندگان در منطقه حضور می یابد که خود نشان دیگری از خود پالایی طبیعت بدون نیاز به دخالت انسان است.
وی از نیمه شرقی ایران به عنوان غربی ترین زیستگاه این جانور ارزشمند در دنیا یاد کرد و افزود: هرچند دو سال پیش نیز این گونه به صورت تلف شده در استان مشاهده شده بود ولی این نخستین بار است که تصویری واضح از این جانور در منطقه ثبت می شود.

 

گربه پالاس، گربه ای كمياب و در خطر انقراض است. پالاس جثه به اندازه گربه معمولي ولي سر پهن است. گوش‌ها كوچك، گرد و با فاصله زياد از هم و تقريباً در دو طرف سر قرار دارند. دمي بلند و كلفت دارد. موهاي بدن به رنگ خاكستري متمايل به زرد اُخرائي كه نوك سفيد موها آنها را به رنگ برفكي نقره‌اي در آورده است. با توجه به اهمیت موضوع زیستگاه گربه ی مذکور توسط کارشناسان اداره ی محیط زیست شهرستان بررسي و شناسايي گردیده و اقدامات حفاظتی پیش بینی گردید. لازم به ذکر است در حين فعالیت میدانی گونه ای از مارمولك نادر نیز مشاهده و ثبت گردیده و نمونه ای به اداره محيط زيست شهرستان انتقال یافت.

به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی و وبلاگ روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تربت حیدریه

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(