خانه / اخبار / کاهش ۱۵ تنی تولید زعفران

کاهش ۱۵ تنی تولید زعفران

کشوری مانند اسپانیا که تنها ۲ تن تولید در سال دارد و در حدود ۴۳ تن از ایران زعفران وارد می‌کند، با بسته بندی زعفران ایران با برند‌های اسپانیایی بازار اروپا را تحت پوشش قرار می‌دهد.

یك صادر كننده زعفران ایران کاهش ۱۵ تنی تولید را اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت زعفران دانست و گفت: قیمت هر کیلو گرم زعفران در دو هفته گذشته دویست هزار تومان کاهش داشت و هم اکنون با افزایش مجدد قیمت، به نرخ سابق خود بازگشته است.

به گزارش ایلنا، «علی محولاتی» صادر کننده زعفران در این باره گفت: به رغم کاهش تولید با تقاضایی مشابه تقاضای سال گذشته روبرو بودیم و میزان صادرات در چهارماه اول سال برابر با مدت مشابه درسال گذشته بوده است.

محولاتی با اشاره به مشکل کمبود تبلیغات در کشورهای اروپایی اظهار داشت: در تجارت زعفران تنها ۱۰ درصد از برندهای داخلی در جهان شناخته شده‌اند که باعث کاهش شدید ارز آوری صادرات زعفران شده است.

وی ادامه داد: کشوری مانند اسپانیا که تنها ۲ تن تولید در سال دارد و در حدود ۴۳ تن از ایران زعفران وارد می‌کند، با بسته بندی زعفران ایران با برند‌های اسپانیایی بازار اروپا را تحت پوشش قرار می‌دهد.

این صادر کننده زعفران افزود: کشورهای اروپایی بسته‌های ۲۵ گرمی ایران را تقاضا می‌کنند و با بسته‌بندی مجدد آن به بسته‌های ۱ گرمی و نیم گرمی به ازای هر گرم ۱۳ دلار نصیب خود می‌کنند.

سالیانه حدود ۲۵۰ تن زعفران در جهان تولید می‌شود که ایران با تولید ۲۳۰ تن زعفران مقام اول را از نظر کیفیت و کمیت در جهان به خود اختصاص داده است و از ۲۳۰ تن زعفران بدست آمده در ایران، حدود ۳۰ تن به مصرف داخل و ۲۰۰ تن دیگر به بیش از یکصد کشور دنیا صادر می‌شود که حدود ۴۰تن آن به امارات، ۴۳ تن به اسپانیا، ۸ تن به عربستان سعودی صادر می‌شود و بقیه کشور‌ها تقاضای زیر یک تن دارند.
گفتنی است که شهرستان تربت حیدریه با تولید سالیانه ۷۵ تن زعفران مقام اول را از نظر کمیت و کیفیت در ایران به خود اختصاص داده است.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(