خانه / گردشگری / آثار تاریخی / کاروانسرای لاری

کاروانسرای لاری

نام اثر : کاروانسرای لاری ؛ موقعیت در شهرستان : خیابان روح بخش ؛ دیرینگی : دوره قاجار
رباط  لاری

رباط لاری

اين رباط در محل بازار شهر و محله معروف به ميدان رباط قرار دارد كه توسط حاج محمدرضا لاري در سال 1308 ه. ق ساخته شده است. مقبره وي كه از تجار معتبر شهر  بوده در نزديكي رباط و در يكي از بازارچه‌ها باقي است. پس از درگذشت او حاج امين التجار از اين رباط نگهداري و استفاده مي‌كرده است و توليت آن نيز با خانواده امين التجار است و اكنون اداره اوقاف، بيوتات رباط را بعنوان انبار كالاهاي تجارتي به كسبه و اداره قند و شكر به اجاره داده است. رباط در نوعي از خود وسعتي داشته و بخصوص فضاي جلوي رباط كه اينك به بازارچه‌هاي شلوغ تبديل شده است جزئي از رباط و از متعلقات آن به حساب مي‌آمده است.

رباط حاج محمدرضا لاري به ابعاد 64*60 متر داراي 24 غرفه تابستاني است كه مشرف به حياط رباط مي‌باشد و هر كدام از اين غرفه‌ها به نوبه خود اطاقي كوچك در پشت سر خود دارد كه استفاده زمستاني داشته و دارد. در قسمت عقبه تمام غرفه‌ها نيز اصطبل‌هاي اختصاصي به هر غرفه وجود دارد.شيوه معماري رباط كه شامل قسمت تابستاني، زمستاني با اصطبل‌هاي اختصاصي و وجود چهار انبار بزرگ در چهار گوشه رباط مي‌باشد دلالت بر تدبير و معماري اصولي باني و سازندگان آن دارد كه پس از گذشت 110 سال هنوز مستحكم و قابل استفاده تجار محل است و حوادث طبيعي و غير طبيعي نتوانسته است در طول اين مدت خللي به آن برساند.

همانطور كه ذكر شد مقبره حاج محمدرضا لاري در غرفه‌اي واقع در بازارچه جنب رباط قرار دارد كه از محل درآمدهاي رباط بازسازي شده ‌است و بر روي قبر، سنگ نوشته است.

رباط  لاری

رباط لاری

منبع : سایت شهرداری تربت حیدریه و ویکی پدیا

رباط لاری مربوط به دوره قاجار است و در تربت حیدریه، ضلع جنوبی میدان رباط، خیابان روح بخش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۶۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
رباط  لاری

رباط لاری

مکان و آدرس کاروانسرای لاری در نقشه گوگل برای دیدن جزئیات می توانید نشانگر ماوس را روی نقشه برده و با چرخاندن کلید وسط ماوس و یا کلیک بر روی علامت + یا – روی نقشه زوم کنید.

درباره تربت حیدریه

تربت حیدریه

2 نظرات

  1. واقعا این کاروانسرا ها واسه هر شهر دیگه ای بود اینقد تبلیغ میکردن براشون ،بهشون میرسیدن که نگو.

  2. حیف این آثار تاریخی که همینطور رها شدن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(