خانه / گردشگری / آثار تاریخی / کاروانسرای طبسی

کاروانسرای طبسی

نام اثر : کاروانسرای حاج محمد ابراهیم طبسی ؛ موقعیت در شهرستان : در مرکز شهر و در ضلع شرقی آرامگاه قطب الدین حیدر
کاروانسرای طبسی

کاروانسرای طبسی

در ضلع شرقی مزار قطب الدین حیدر، رباط نسبتاً بزرگی دیده می شود که مثل همه رباط های قدیم از مجموعه  ی ایوان و غرفه و اطاق و اخیه و انبار و طویله تشکیل شده است . این رباط که حتی از نظر ساختمانی به پای هیچ کدام از رباط های میان راهی نمی رسد چیزی است در حد یک کاروانسرا اما وجود آن در کنار مزار و مسجد حداقل گویای این نکته است که رشد شهر ریشه در همین مجموعه دارد ، یعنی نقطه ثقل ایاب و ذهاب و ورود و خروج به شهر بوده است و احتمالاً باید همزمان با بنای مزار یا کمی پس از آن ساخته شده باشد .

لازم به ذکر است که سازمان ميراث فرهنگي كارگاه تعميرات و ساماندهي مجموعه تاريخي قطب الدين حيدر را فعال نموده و مبالغ قابل توجهي را صرف تبديل آن به مجموعه فرهنگي تاريخي شامل موزه باستانشناسي ، كارگاه هنري سنتي، كتابخانه تخصصي، چايخانه سنتي و ديگر كاربريهاي فرهنگي نموده است.

موزه کاروانسرای طبسی

موزه کاروانسرای طبسی

مشخصات بنا این رباط در زمره بناهای دو ایوانی است که شامل فضای ورودی هشتی و تعدادی هجره مشرف به میان سرای بنا و انبار و اصطبل است.

اين رباط كه از ابنيه‌هاي جنب مزار قطب الدین حیدر مي‌باشد در ضلع شرقي مزار قطب‌الدين حيدر قرار دارد و از چند ايوان و غرفه و اتاق و اخيه و طويله و انبار تشكيل شده و شكل و تركيب كاروانسرايي دارد كه در كنار مسجد و مزار قرار گرفته است. وجود اين مجموعه بيانگر محل تردد و نقطه ثقل اياب و ذهاب مردم به شهر بوده است.

رباط طبسی مربوط به دوره قاجار است و در تربت حیدریه، خیابان قائم، ضلع شرقی مزار قطب الدین حیدر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مکان و آدرس کاروانسرای طبسی در نقشه گوگل

برای دیدن جزئیات می توانید نشانگر ماوس را روی نقشه برده و با چرخاندن کلید وسط ماوس و یا کلیک بر روی علامت + یا – روی نقشه زوم کنید.

 

درباره تربت حیدریه

2 نظرات

  1. رباط طبسی جزء قطب الدین حیدره؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(