خانه / گوناگون / طنز:چراغ خواب سینما(به قلم رضا رفیع)

طنز:چراغ خواب سینما(به قلم رضا رفیع)

اگر در تهرانِ پایتخت شده، فقط چراغ‌های داخل سالن، آن هم هنگام نمایش فیلم، خاموش می‌شود، متأسفانه در بسیاری از شهرستان‌های دور از مرکز که نخواستیم نامشان فاش شود، چراغ سینما از بیخ خاموش است؛ حتی چراغ سردرشان هم از نوع کم‌مصرف است که مدیریت سینما دچار ورشکستگی بیش از حد نشود.
سینمای نداشته ی تربت حیدریه

سینمای نداشته ی تربت حیدریه

باور بفرمایید (البته می خواهید هم باور نفرمایید؛ مختارید!)، گاهی به قدری سینماهای برخی شهرستان ها سوت و کورند و بدون نورند که رهگذران خیال می کنند مسئولان سینما خوابند و داخل سینما هم چراغ خواب روشن است. نگو که از بی تماشاچی، بنده های خدا مگس کیش می کنند.

ماجرای شهر ما: جای دوری نمی رویم که متهم به بی خبری شویم. یک تُک پا با هم می رویم همین شهرستان زادگاه خود نگارنده؛ تربت حیدریه در 140 کیلومتری جنوب مشهد. سال ها پیش دو عدد سینما داشت، سال های بعدش یک عددش خراب شد و یک عدد دیگرش باقی ماند تا فیلم نشان دهد. بیشتر هم از روستاهای اطراف می آمدند تا فیلم کاراته آخ دار و فیلم هندی آه دار مشاهده کنند و تخلیه روحی شوند برگردند به جایی که بودند و کدخدا هم راضی و خوشحال که روستا در امن و امان است و نسل جوان ده، الحمدلله به لحاظ تفریحات سالم مشکلی ندارند.

باری؛ گذشت و گذشت تا این که سه چهار سال پیش، همین یک عدد سینمای اسقاط شده باقی مانده در شهرمان نیز بر اثر کسادی بیش از حد، با عشق و اشک بسیار، تقدیم بولدوزرها شد. الان آن محل، برای گربه ها مکان شده است.

نظر کارشناسان: البته از خود ما کارشناس تر در هر امری، بعید است کسی پیدا شود؛ اما در عین حال بهتر است که قبل از هرگونه اظهار نظر درستی، توجه شما را به دو نظر مطرح کارشناسان دیگر در این خصوص جلب کنم:

نظر کارشناسان اول: نبود سالن های مناسب همچون پردیس های سینمایی که در برخی کلانشهرها ساخته شد. به گونه ای که هر شهرستانی خودش در منزلش یک سینمای خانوادگی نصب کرده و با تخمه فروشی سر کوچه هم قرارداد بسته است. راحت زیر کولر یا بغل بخاری لم بدهد و بی هیچ اعتراضی تخمه اش را بشکند و فیلمش را ببیند.

نظر کارشناسان دوم: تولید و تکثیر فیلم های بی کیفیت و نازل؛ با این که می دانیم کسی بیکار نیست که برای فیلم های خنثی پول بدهد. آن هم با توجه به وضع اقتصادی بسیاری از خانواده ها که بعضاً هشت شان گرو نه شان است و مشتاقانه، چشم انتظار لحظه واریز یارانه شان هستند و خودش یک فیلمی است که هرماه تماشا دارد.

نظر کارشناسی ما: آن قدر حرف زدیم که دیگر جای ارائه بسته پیشنهادی نماند. فلذا در ادامه نظرات کارشناسان مملکت، ما نیز نظر اسطقس دار خود را که غالبا ریشه علمی و فلسفی و البته جنبه کاربردی دارد، تقدیم می کنیم و یک نظر حلال است.

به نظر ما ـ که خیلی هم مهم نیست ـ باید یا روی پشت بام سینماها دیش گذاشت، یا بساط تخمه را به سینما برگرداند (نوعی بازگشت بی ادبی!)، یا صندلی ها را جمع کرد و امکان لم دادن افراد را فراهم کرد، یا………………. دارند از اتاق فرمان اشاره می کنند که اگر از همین جا، مطلب را درز بگیری؛ هم خودت سنگین تری، هم طنزت وزین تر! (تا اینجایش را یک کاری می کنیم. فوقش سفارش می کنیم که کسی در عقلت شک نکند!)

 لینک مطلب در جام جم آنلاین

 

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(