خانه / فناوری اطلاعات / پتنت جدید اپل از فیلم‌برداری غیرمجاز در اجراهای زنده جلوگیری می‌کند

پتنت جدید اپل از فیلم‌برداری غیرمجاز در اجراهای زنده جلوگیری می‌کند

شرکت اپل

شرکت اپل

اگر کمی در شبکه‌های اجتماعی مثل یوتیوب چرخ بزنیم، حتما به ویدیوهایی بر می‌خوریم که درواقع فیلم‌برداری از اجراهای زنده‌ای هستند که به‌صورت غیرقانونی ضبط و در اینترنت منتشر شده‌اند. محبوب‌ترین نوع این‌طور ویدیوها، معمولا فیلم‌های زنده‌ی کنسرت‌های سبک راک هستند. اما به‌جز گرفتن مچ تماشاچیان در حین فیلم‌برداری، هیچ راه دیگری وجود ندارد که از این کار غیرقانونی جلوگیری شود؟

تماشاچیان برای عکس گرفتن و فیلم‌برداری از خود و دوستان‌شان در مراسم اجرای زنده مشکلی نخواهند داشت اما به محض این‌که دوربین به سمت استیج گرفته شود، هیچ عکس و فیلمی نمی‌تواند ثبت شود.

اپل می‌خواهد کاری کند که جلوگیری از این عمل غیرقانونی به‌روش هوشمندتری صورت بگیرد. به همین خاطر پتنت جدیدی را ارایه داده که دوربین‌های در حال ضبط اجرای زنده را با کمک پرتوهای مادون قرمز غیرفعال می‌کند.

عنوان پتنت اپل این است: «سیستم‌ها و روش‌هایی برای دریافت داده‌های مادون قرمز با دوربینی که برای کشف تصاویر بر اساس نور قابل‌مشاهده طراحی شده».

پرتوی مادون قرمز با نوری که به سمت تماشاچیان ساطع می‌کند، تصاویر گرفته‌شده با دوربین‌های موبایل را روی نمایشگر تغییر می‌دهد و از فیلم‌برداری توسط این دوربین‌ها جلوگیری می‌کند. برای این‌که چنین سیستمی فعال شود، لازم است که دوربین موبایل مشغول فیلم‌برداری از زاویه‌ی خاصی باشد. به این‌ترتیب تماشاچیان برای عکس گرفتن و فیلم‌برداری از خود و دوستان‌شان در مراسم اجرای زنده مشکلی نخواهند داشت اما به محض این‌که دوربین به سمت استیج گرفته شود، هیچ عکس و فیلمی نمی‌تواند ثبت شود.
اپل همچنین از سیگنال‌های مادون‌قرمز برای فراهم کردن اطلاعات اضافی درمورد موضوعات خاص هم استفاده می‌کند. مثلا کاربران می‌توانند با تنظیم کردن دوربین موبایل خود روی قسمت خاصی از یک اثر هنری، اطلاعاتی را درمورد آن روی نمایشگر دستگاه‌شان دریافت کرده و بخوانند.

جزییات دیگری که درمورد این پتنت داریم، مربوط به خالقان این ایده است که به نام ویکتور تیسکارنو، کوین جانسون و سیندی لورنس ثبت شده است. ضمن این‌که ثبت این پتنت برای اپل در سال ۲۰۱۴ صورت گرفته اما اطلاعات آن اخیرا منتشر شده است. همچنان که می‌دانید این پتنت هم مثل سایر پتنت‌ها ممکن است تا چند سال آینده اجرایی شود یا حتی هیچ‌گاه به مرحله‌ی اجرا نرسد.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(