خانه / اخبار / ایران و جهان / نوبخت : طرح مسئله همه پرسي خلاف قانون نيست

نوبخت : طرح مسئله همه پرسي خلاف قانون نيست

محمد باقر نوبخت

محمد باقر نوبخت

برخوردهاي سخيف در مورد اظهارات رئيس جمهور درست نيست
سخنان رئيس جمهور در مورد برگزاري همه پرسي در مسائل مهم کشور همچنان مورد توجه رسانه هاست ،همچنین سخنگوي دولت در اين زمينه مورد سوال قرار گرفت و اظهار داشت : طرح مسئله اجراي همه پرسي بدون مصداق کار خلاف قانوني نيست و اين همه اظهار نگراني با الفاظي که زيبنده مقام دوم کشور و نظام صورت مي گيرد سنجيده و مورد تائيد نخواهد بود.

محمد باقر نوبخت با اشاره به برخوردهاي صورت گرفته نسبت به اظهارات اخير رئيس جمهور در مورد اجراي همه پرسي، گفت: مطابق اصل 6 و 56 قانون اساسي مسئله همه پرسي به عنوان يکي از روش هاي رجوع به آرا و افکار مردم تعيين شده ودر مسائل بسيار مهم اقتصادي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي با جلب دو سوم آراي نمايندگان مردم و تائيد آن ها مي توان با مراجعه مستقيم به آراي مردم از همه پرسي استفاده کرد.

به گزارش ايسنا سخنگوي دولت در ادامه به اصل 177 قانون اساسي اشاره و اظهار کرد: در موارد ضروري براي اصلاح قانون اساسي مقام معظم رهبري پس از مشورت مجمع تشخيص مصلحت نظام حکمي را به رئيس جمهور پيشنهاد مي کند که مي تواند از طريق مراجعه به آراي عمومي و تصويب اکثريت شرکت کنندگان در همه پرسي تعيين تکليف شود.

وي همچنين اصل 113 قانون اساسي را خاطر نشان کرد و گفت : بر اساس اين اصل رئيس جمهور پس از مقام معظم رهبري عالي ترين مقام رسمي کشور است و مسئوليت اجراي قانون اساسي و رياست قوه مجريه را برعهده دارد ؛ آيا اين که مسئول اجراي قانون اساسي به اصل قانون اساسي مبني بر استفاده از همه پرسي اشاره کند و بگويد خوب است به اقتضا از اين اصل استفاده شود و البته مصداقي را تعيين نکند اشکال دارد ؟ به گزارش مهر نوبخت توضيح داد: اگر قرار است در موضوعي رئيس جمهور پيشنهاد برگزاري رفراندوم بدهد بايد دو سوم نمايندگان آن را تاييد کنند. بنابراين طرح اين مسئله توسط رئيس جمهور آن هم بدون مصداق چرا بايد اين همه واکنش داشته باشد و حتي اجازه ندهند که يک روز هم از آن بگذرد و با الفاظي که زيبنده مقام دوم کشور نيست نسبت به اين موضوع انتقاد کنند؟

وي گفت: اگر رئيس جمهور کاري بر خلاف قانون يا حوزه کاري اش کرده باشد مي توانند انتقاد کنند اما در اين قضيه اگر کسي هم نگران شده باشد مي تواند سوال کند که منظور رئيس جمهور از برگزاري همه پرسي چه بوده است.

نوبخت در واکنش به نحوه برخورد برخي از رسانه ها و افراد نسبت به اظهارات رئيس جمهور، گفت: آيا اين برخوردهاي سخيف و نسنجيده در مورد اظهارات رئيس جمهور که خلاف قانون نيز نبوده است، مورد تاييد است؟ وي با بيان اينکه از ابتدا تلاش کرديم که حاشيه سازي نکنيم، گفت: به خصوص با شرايط فعلي کشور که با تحريم هاي بزرگ مواجه هستيم و قيمت نفت نيز به شدت افت کرده دولت از حاشيه سازي ها به دور بوده است .

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(