خانه / چهره ها / ملك‌جهان خزاعي

ملك‌جهان خزاعي

ملك‌جهان خزاعي سال ۱۳۲۸ش در روستاي حيدرآباد شهرستان تربت حيدريه متولد شد.

ملک جهان خزاعی

ملک جهان خزاعی

 

در چهارده سالگي به انگلستان رفت و در سن شانزده سالگي وارد دانشگاه شد. وي در سال ۱۹۶۷م در رشته‌ هنرهاي زيبا (نقاشي و مجسمه‏سازي) از دانشگاه لندن فارغ‌التحصيل شد و در ۱۹۷۲م در رشته‌ مديريت هنري از مدرسه‌ «افليد يونيورسيتي كالج لندن» فوق ليسانس گرفت و دوره‌ كارآموزي را در «رويال‏شكسپير» گذراند.

ملک جهان خزاعی

ملک جهان خزاعی

او پيش از شروع فعاليت در سينما، سال ۱۹۷۰م در «رويال‌كورت» لندن طراح صحنه‌ و لباس ‌بود. خزاعي در همين سال‏ها نويسنده‌ و تصويرگر دو كتاب «سنگ صبور» و «شاهزاده آهو» در فرانسه بود و جايزه‌ بهترين نويسنده و تصويرگر كتاب سال را دريافت كرد به‏عنوان نويسنده‌ برگزيده‌ انجمن زنان در فرانسه شناخته‌ شد.

وي در آنجا طراحي صحنه و لباس نمايش‌هاي مهابهارتا، اين موجود شگفت‌انگيز، دون ژوان و رستمي ديگر اسفندياري ديگر را بر عهده گرفت و تجربيات بيش‏تري اندوخت. خزاعي در سال ۱۹۷۲م به دعوت وزارت فرهنگ ‌و هنر وقت به ايران بازگشت و با سمت طراح دائمي اداره‌ تئاتر به كار پرداخت.

در اين سال‏ها با هنرمنداني چون عزت‌الله انتظامي، داوود رشيدي و ركن‌الدين خسروي در بيش از ۴۵ نمايش از جمله: “سنگ و سرنا” (نصرت پرتوي)، “بنگاه تئاترال” (علي نصيريان)، “غروب در دياري غريب”، “قصه‌ ماه پنهان” و “سگي در خرمن‏جا” ( هرسه به كارگرداني عباس جوانمرد) همكاري كرد.

وي در همين سال‏ها در ايران طراح صحنه و لباس چند سريال تلويزيوني از جمله: “سمك عيار” و “افسانه‌هاي كهن فارسي”؛ و هم‏چنين در اروپا، طراح صحنه و لباس فيلم‌هاي “صحراي تاتارها”، “ملاقات با مردان استثنايي”، “رقص‌هاي مقدس”، “در غربت”، “مهابهارتا” و “اولين پل” بوده است. فيلم “شازده احتجاب” (بهمن فرمان‌آرا) نخستين فيلم سينمايي است كه ملك‌جهان خزاعي طراحي صحنه و لباس آن را در ايران انجام داد.

او در سال‌هاي قبل از انقلاب در چند فيلم ديگر كار كرد كه شاخص‌ترين آن‏ها “سايه‌هاي بلند باد” و “ملكوت” است. خزاعي در سال‌هاي بعد از انقلاب اسلامي پس از تجربه‌هاي فراواني كه در انگلستان و فرانسه كسب كرده‌ بود، طراحي صحنه و لباس تعداد زيادي از فيلم‌هاي سينمايي را عهده‌دار بوده كه از آن جمله مي‌توان “بلندي‌هاي صفر”، “عاشق فقير”، “دل و دشنه”، “ضيافت”، “غزال”، “فصل پنجم”، “تولد يك پروانه”، “دو زن”، “صنم”، “دختران خورشيد”، “نسل سوخته”، “تيك”، “باران”، “دختري به‌نام تندر”، “بانوي كوچك” و “دخيل” را نام ‌برد.

 

  • مشاور هنري : (۱)مورد

(۱۳۷۰)
۱ – غزال (۱۳۷۴)

  • نويسنده : (۱)مورد

(۱۳۷۰)
۱ – صنم (۱۳۷۸)

  • طراح صحنه و لباس : (۱۶)مورد

(۱۳۸۰)(۱۳۷۰)(۱۳۵۰)
۱ – ترديد (۱۳۸۷)
۲ – شكارچي (۱۳۸۷)
۳ – هفت و پنج دقيقه (۱۳۸۷)
۴ – زمستان است (۱۳۸۴)
۵ – تنهام نگذار (۱۳۸۳)
۶ – اشك سرما (۱۳۸۲)
۷ – تيك (۱۳۸۰)
۸ – دخيل (۱۳۸۰)
۹ – دختري بنام تندر (۱۳۷۹)
۱۰ – دختران خورشيد (۱۳۷۸)
۱۱ – نسل سوخته (۱۳۷۸)
۱۲ – دو زن (۱۳۷۷)
۱۳ – عاشق فقير (۱۳۷۴)
۱۴ – دل و دشنه (۱۳۷۳)
۱۵ – بلنديهاي صفر (۱۳۷۲)
۱۶ – سايه هاي بلند باد (۱۳۵۷)

  • طراح هنري : (۱)مورد

(۱۳۸۰)
۱ – زمستان است (۱۳۸۴)

  • مدير هنري : (۱)مورد

(۱۳۷۰)
۱ – غزال (۱۳۷۴)

  • طراح صحنه : (۲)مورد

(۱۳۷۰)
۱ – صنم (۱۳۷۸)
۲ – ضيافت (۱۳۷۴)

  • طراح لباس : (۳)مورد

(۱۳۷۰)(۱۳۵۰)
۱ – تولد يك پروانه (۱۳۷۶)
۲ – ملكوت (۱۳۵۵)
۳ – شازده احتجاب (۱۳۵۳)

  • طراح دكور : (۱)مورد

(۱۳۵۰)
۱ – شازده احتجاب (۱۳۵۳)

  • با تشكر از : (۱)مورد

(۱۳۷۰)
۱ – زير پوست شهر (۱۳۷۹)

  • طراح پوستر : (۱)مورد

(۱۳۷۰)
۱ – صنم (۱۳۷۸)

درباره تربت حیدریه

تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(