خانه / ورزش شهرستان / فوتبال تربت حیدریه گرفتار در تور مشکلات/ مجموع بازیکنان شهرستان یک تیم نمی‌شود

فوتبال تربت حیدریه گرفتار در تور مشکلات/ مجموع بازیکنان شهرستان یک تیم نمی‌شود

فوتبال تربت حیدریه که سالیان دراز به عنوان یکی از قدرتهای مطرح در خراسان رضوی رقابت ها حاضر بود در چند سال اخیر به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها، بی‌برنامگی و غفلت از استعدادیابی و کمبود مربی با روزهای اوج خود فاصله گرفته و قصه توپ و تور در این شهرستان که دچار سیکلی معیوب شده همچنان ادامه دارد.
فوتبال

فوتبال

به گزارش خبرگزاری مهر، برای پیگیری مشکلات فراروی این ورزش پرطرفدار در این شهرستان ابتدا پای صحبت دوتن از پیشکسوتان فوتبال شهرستان نشسته و سپس به سراغ رضوی رئیس هیئت فوتبال تربت حیدریه رفته و نظرات وی را نیز جویا شدیم.

رضا میری بازیکن اسبق فوتبال تربت حیدریه و سر مربی حال حاضر تیم فوتبال گاز اکسیژن نماینده شهرستان در لیگ برتر استان درباره وضعیت کنونی فوتبال تربت حیدریه در گفتگو با خبرنگار اظهارکرد: امسال تیمهای فوتبال تربت حیدریه در مسابقات استانی نتایج قابل قبولی نداشتند.

وی ادامه داد: تیم پیام که در لیگ امیدهای استان حضور داشت حذف شده است، تیم پاسارگاد که بعنوان نماینده شهرستان در لیگ یک استان حضور دارد جایگاه خوبی در جدول مسابقات ندارد، همچنین تیم گاز اکسیژن نماینده تربت حیدریه در لیگ برتر خراسان رضوی در دور رفت مسابقات فقط یک برد و یک مساوی به دست آورده است و با 4 امتیاز جزء تیم های پایین جدولی مسابقات است و تیم شهید لاجوردی نیز در لیگ جوانان استان نسبت به پتانسیلهایی که دارد نتیجه مطلوبی نگرفته است.

سیکل معیوب فوتبال در تربت حیدریه

سرمربی تیم فوتبال لیگ برتری تربت حیدریه افزود: این نتایج ضعیف را اگر ریشه‌یابی کنیم  می‌بینیم که فوتبال شهرستان در حال حاضر دارای سیکل معیوبی است، به دلیل اینکه اولا چندین سال است که ما فوتبال پایه نداریم و یا حداقل به شکلی نیست که بتوان بازیکنی برای آینده ساخت.

میری افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر مسابقات آموزشگاههای تربت حیدریه بجای رشته فوتبال به مسابقات فوتسال اختصاص یافته است و نتیجه آن اینکه استعدادیابی فوتبال در آموزشگاه‌ها عملا تعطیل شده است.

وی افزود: از طرفی فقط یکی دو تیم فوتبال مثل پیام و مقاومت و تا حدودی هم تیم حجت در فوتبال  تربت حیدریه در رده‌های پایه کار می کنند.

هئیت فوتبال برنامه ای برای نجات فوتبال از این وضعیت ندارد

سرمربی گاز اکسیژن گفت: اینها معضلاتی است که گریبانگیر فوتبال تربت حیدریه است و انصافا در طول سالهای گذشته برای رفع این مشکلات برنامه ای از طرف هئیت فوتبال و مسئولین ورزشی شهرستان ارائه نشده است و حداکثر کاری که انجام داده اند این است که فقط مسابقات فوتبال را سالی یکبار برگزار کنند و هیچ برنامه ای برای ارتقاء کیفیت فوتبال نبوده است.

وی افزود: فقط دنبال کمیت رفته اند برای مثال امسال از تیم های فوتبال شهرستان هزینه ورودی مسابقات را نگرفته اند که تاثیرش اضافه شدن چند تیم به مسابقات دسته یک بوده است و نه چیزی دیگر.

آوردن تیم دسته دو به تربت حیدریه سودی برای شهرستان ندارد

وی با اشاره به نبود بازیکن با کیفیت در تیم ها گفت: یکی از راهکارهای برون رفت از این مشکل پرورش بازیکنان در رده های پایه است که هئیت فوتبال و  اداره ورزش می‌توانند با راه‌اندازی آکادمی‌هایی با کمک بخش‌های مختلف بخصوص حمایت خیرین این کار را انجام دهند.

میری افزود: مگر نمی خواستند تیم لیگ 2 کشوری (پیام وحدت) را به تربت حیدریه بیاورند، آوردن این تیم برای فوتبال شهرستان سودی نخواهد داشت چرا که کلی از امکانات ورزشی شهر را می گیرند  تا مثلا  دو تا از بازیکنان شهرستان را بخدمت بگیرد که آنهم یکی از بازیکنان نرفت و یکی دیگر از بازیکنان که رفت سر تمرین‌های این تیم، برای عقد قرارداد از وی پول مطالبه کردند.

میری اظهار کرد: برخی مدارس فوتبال شهر مربیانش تخصص ندارند و بعضی از مدارس فوتبال تخصص دارند ولی مقطعی هستند و فقط برای سرگرمی و تفریح 2 ماه تشکیل می شوند و تا سال بعد بازیکنان این مدارس هیچ تمرین اصولی ندارند.

سرمربی گاز اکسیژن افزود:  با وجود اینکه افرادی هستند که حاضرند در فوتبال شهرستان به عنوان یک کار خیر سرمایه‌گذاری کنند چرا کسی سراغشان نرفته است و یا چرا کسانی که به فوتبال شهرستان ورود پیدا کردند بعد از مدتی از سرمایه گذاری در فوتبال تربت حیدریه خودداری می‌کنند و به یک تیم فوتسال در شهر دیگری کمک می کنند، یقینا با روند فعلی فوتبال تربت حیدریه، در چند سال آینده همین جایگاه و داشته های امروز مان را هم از دست خواهیم داد.

تربت حیدریه فقیرترین شهر استان در سرانه فضای ورزشی

اصغر غضنفری از فوتبالیست های دهه 60 تربت حیدریه و پیشکسوت این رشته که مسولیت کمیته انضباطی هیئت فوتبال شهرستان را نیزبر عهده دارد گفت: در دهه60  فوتبال تربت حیدریه از قدرتهای استان بود بطوریکه 6تا تیم داشتیم که هر کدام می توانستند در سطح استان مدعی باشند.

وی افزود: تیم فوتبال تربت حیدریه در آن دهه همیشه جزء مدعیان استان بود و سه بار متوالی توانستیم قهرمانی شهرستانهای استان را بدست آوریم.

غضنفری گفت: در گذشته مسابقات فوتبال در آموزشگاهها و محلات با شور و حرارت خاصی برگزار می‌شد واز دل این مسابقات بازیکنان خوبی به فوتبال شهرستان معرفی می شدند اما متاسفانه در حال حاضر مسابقات فوتبال محلات وجود ندارد و در آموزشگاهها فوتسال جای  فوتبال را گرفته است و نتیجه این که فوتبال تربت حیدریه با فقر  بازیکن مواجه شده است.

وی با اشاره به کمبود فضاهای ورزشی در تربت حیدریه گفت: تربت حیدریه یکی از فقیرترین شهرستانهای خراسان رضوی در سرانه فضاهای ورزشی به خصوص زمین چمن است بطوری که تنها زمین چمن شهر با قدمت 60ساله و بی کیفیت است و متاسفانه  تربیت بدنی آموزشگاه‌ها ی تربت حیدریه هم زمین چمن ندارد.

غضنفری افزود: در حالی که اکثر تربیت بدنی آموزشگاههای شهرستانها زمین چمن دارند، با وجود فقر زمین چمن در تربت حیدریه، به زمین چمن شهرک آنقدر بی توجهی شد که از بین رفت و هیچکس هم از مسئولین ورزش شهرستان نپرسید چرا به این وضعیت دچار شد و حتی در حال حاضر با این کمبود زمین ورزشی در شهرستان بازهم تلاشی برای بازسازی آن انجام نمی شود.

کمبود مربی با دانش فنی بالا

غضنفری گفت: یکی دیگر از عوامل اصلی افت فوتبال ما کمبود مربی با دانش فنی بالاست بطوریکه مدارس فوتبال که در حال حاضر فعالند با وجود هزینه هایی که از خانواده ها گرفته می شود افرادی که به‌عنوان مربی در مدارس فوتبال هستند توانمندی این کار را ندارند و اصلا تمریناتشان اصولی نیست و با این مربیانی که در مدارس فوتبال هستند انتظار آموزش صحیح و کشف استعداد نباید داشته باشیم و مسلما اینگونه مدارس فوتبال نتیجه ای برای ارتقاء فوتبال تربت حیدریه نخواهد داشت.

غضنفری درباره نقش هئیت فوتبال در بهبود این وضعیت گفت: وظیفه هئیت فوتبال صرفا برگزاری  مسابقات فوتبال نیست، باید دنبال حامیان مالی و راهکارهای برون رفت از این وضعیت باشند.

وی ادامه داد: درحال حاضر عملا هئیت فوتبال را یکی دو نفر اداره می‌کنند در صورتی که چارت مشخصی دارد و دارای 17 کمیته است که اعضاء آن نیز مشخص شده‌اند اما این کمیته ها خیلی رغبتی برای کار نشان نمی دهند و در میانه راه بحال خود رها می شوند.

آکادمی فوتبال را با کدام مربی راه بیندازیم

احمد رضوی رئیس هئیت فوتبال تربت حیدریه گفت: یکی از مشکلات اساسی هئیت فوتبال عدم زمین چمن مناسب و کافی برای در اختیار گذاشتن تیم ها است و اگر چه برای بهسازی زمین چمن تختی امسال چند میلیون تومان هزینه کرده ایم و کیفیت آن را نسبت به سال‌های گذشته بسیار ارتقاء داده‌ایم اما باید مسئولین بخصوص اداره کل ورزش پیگیر دستور وزیر ورزش در خصوص احداث چمن مصنوعی تربت حیدریه باشند.

رضوی افزود: علی رغم اینکه زمین چمن شهرک مورد استقبال تیم ها قرار نمی گیرد بازهم برای بهسازی آن اقداماتی انجام دادیم ولی در مجموع از آنجائیکه در شهرستانهای دیگر استان ادارات مختلفی مثل هلال احمر، آموزش و پرورش، شهرداری و..زمین های چمن دارند که در اختیار فوتبال شهرشان قرار می گیرد، متاسفانه ادارات تربت حیدریه زمین چمن ندارند و یا مانند شرکت نفت زمین چمنی دارند که به هیچ عنوان در اختیار فوتبال شهرستان قرار نگرفته است.

رضوی در پاسخ به اینکه انتقال تیم پیام وحدت به تربت حیدریه به کجا انجامید گفت: تا زمانیکه عده ای بگویند سود اینکه این تیم به شهرستان انتقال داده می شد چیست؟ فوتبال ما راه به جایی نمی برد.

اکثر مدارس فوتبال تربت حیدریه بی کیفیت و بدون مجوز

وی افزود: چرا که اولین سودش این بود که امکانات زیر بنایی مثل چمن و خوابگاه و.. با استقرار این تیم رو به بهبود می رفت و مطرح شدن نام شهرستان با توجه به پخش بازیهای این تیم و قرار گرفتن بازیکنان ما در ترکیب تیم پیام از مواردی بود که به رشد فوتبال تربت حیدریه کمک می کرد ولی با تعلل از سوی ما و از آنجائیکه همه مسئولان امر بصورت جدی پای کار نیامدن و فقط قول‌هایی داده شد، این وعده عملی نشد و فعلا آمدن این تیم به شهرستان منتفی است.

رضوی درباره مدارس فوتبال تربت حیدریه گفت: در حال حاضر حدود 7 مدرسه فوتبال در شهرستان فعالیت می‌کنند که به جز مدارس فوتبال زیر نظر اداره ورزش و بسیج که به استانداردها نزدیک هستند اکثر مدارس فوتبال بی کیفیت و حتی بدون مجوز هستند و تا قانونی وضع نشود که این مدارس زیر نظر اداره ورزش فعالیت کنند همین وضعیت ادامه دارد.

هئیت فوتبال به لحاظ مالی مشکلی برای راه اندازی آکادمی ندارد

رضوی در پاسخ به  اینکه آیا آکادمی فوتبال شهرستان راه اندازی خواهد شد گفت: اتفاقا راه اندازی آکادمی فوتبال نیاز به هزینه آنچنانی ندارد و هئیت فوتبال هم به لحاظ مالی مشکلی در این خصوص ندارد اما آکادمی فوتبال را با کدام مربی راه بیندازیم؟چند مربی با دانش فنی بالا داریم که بتوانیم  کار را شروع کنیم پس ابتدا باید فرد متولی و گرداننده آن را مشخص کنیم چرا که هئیت فوتبال با کمبود نیروی فعال روبرو است.

وی افزود: اما به هر صورت سعی می کنیم با مطالعه و بررسی و تحقیق از زیر ساختهای آکادمی های شهرهای دیگر با یک برنامه مدون، استارت آکادمی فوتبال را از سال آینده در تربت حیدریه بزنیم.

حفظ تیم جوانان با برنامه ریزی غلط هیئت فوتبال میسر نیست

وی افزود: هئیت فوتبال  به استعدادهای فوتبال شهرستان و تیم هایی که به ارتقاء فوتبال تربت حیدریه کمک می کنند هرگونه کمک مالی را که نیاز داشته باشند خواهد کرد و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

رضوی گفت: چرا همه فریاد فوتبال پایه سر می دهند اما در عمل هئیت فوتبال استان مسابقات نوجوانان و جوانان را به طور متمرکز در یک شهرستان در 4 روز برگزار می کند و از داوری که می خواهد محک بخورد استفاده می کنند و برگزاری این مسابقات فقط در حد رفع تکلیف است با این برنامه ریزی غلط هئیت استان چگونه یک تیم جوانان را  برای 4 روز مسابقه، یکسال حفظ کنیم.

کل بازیکنان شهرستان یک تیم نمی شوند

رضوی در پاسخ به اینکه آیا افت فوتبال شهرستان تربت حیدریه را قبول دارید گفت: اگر چه در سراسر استان در این سالها فوتبال افت کرده است و این مختص تربت حیدریه نیست اما در شهرستان ما شاید فوتسال به فوتبال بیشتر آسیب رسانده و این افت را پررنگ تر کرده است.

وی افزود: اگر به بازیهای فوتبال شهرستان نگاه کنیم در می یابیم که سطح بازیهای جوانان 10 سال پیش از تیم فعلی شهرستان در لیگ برتر استان هم بهتر بود و الان افت نداریم، بلکه اصلا فوتبال نداریم چراکه از کل بازیکنان شهرستان هم نمی شود یک تیم تشکیل داد که اگر چنین تیمی داشتیم بزرگترین تیم های فوتبال کشور را به تربت حیدریه می آوردم.

وی در مورد کمیته های این هئیت گفت: در ابتدای حضورم در هئیت فوتبال بعد از تشکیل کمیته ها و تعیین مسؤلشان از آنها راهکار و برنامه خواستم اما کسی که بدون توقع در فوتبال کار کند کم است از این رو بعضی از آنها را تغییر خواهم داد.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(