خانه / اخبار / ایران و جهان / هيچ يک از برنامه هاي طرح ملي زعفران اجرا نشده است

هيچ يک از برنامه هاي طرح ملي زعفران اجرا نشده است

با وجود اين که طرح جامع زعفران ايران تدوين، تصويب و ابلاغ شده است اما تاکنون هيچ يک از برنامه هاي اين طرح اجرا نشده است.رئيس اتاق بازرگاني صنايع و معادن خراسان رضوي در جلسه هيئت امناي شوراي ملي زعفران که پنج شنبه گذشته در اتاق مشهد برگزار شد با بيان اين که وزار ت خانه هاي صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزي در تهيه و تدوين اين طرح طي يک سال تلاش زيادي انجام داده اند گفت: اجراي اين طرح جامع آينده روشني براي اين محصول استراتژيک استان هاي خراسان رضوي و جنوبي در پي دارد.غلامحسين شافعي از محصول زعفران به عنوان فخر صادرات استان هاي خراسان رضوي و جنوبي نام برد و افزود: از استانداران و نمايندگان مجلس اين دو استان مي خواهيم پي گيري لازم را براي اجراي طرح جامع زعفران انجام دهند. وي يادآور شد: در اين استان ها محصول زعفران نقش محوري در اقتصاد روستايي دارد.رئيس شوراي ملي زعفران متذکر شد: بي توجهي به اين محصول منحصر به فرد و استراتژيک، جفا به اقتصاد کشور و روستاييان محروم است.شافعي گفت: شوراي ملي زعفران به همت دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت و با کمک اتاق ايران تشکيل شد و برنامه هاي کوتاه و بلندمدت خود را به سازمان هاي مربوطه اعلام کرد.وي افزود: بررسي کارنامه شوراي ملي زعفران حاکي از آن است که متاسفانه درصد ناچيزي از برنامه ها به اجرا رسيده و انتظارات برآورده نشده است،او در ادامه جلسه تصريح کرد: يکي از نقاط ضعف در بحث صادرات زعفران ايران، موضوع آلودگي ميکروبي اين محصول است.وي گفت: بايد دانست زعفران به کشورهايي صادر مي شود که در مورد سلامت محصول بسيار حساس و دقيق هستندنايب رئيس اتاق بازرگاني ايران با اشاره به اين که زعفران ايران به يک جايگاه ملي و نام معتبر در دنيا نياز دارد، متذکر شد: زعفران ۷ درصد سهم صادرات کشاورزي کشور را تشکيل مي دهد: اين در حالي است که حتي ۱۰۰ ميليون ريال اعتبار هم به اين محصول تخصيص نيافته است.وي تصريح کرد: در توليد زعفران در مقايسه با ديگر کشورها حتي افغانستان، خيلي کند عمل کرده ايم، در حالي که اگر به اين امر توجه کنيم، سود و ارزش افزوده زيادي نصيب کشور خواهد شد.

شوراي زعفران هنوز جسارت لازم را ندارد
نماينده مردم قاين و زيرکوه نيز در اين جلسه گفت: شوراي ملي زعفران بايد قوي تر عمل کند؛ اين شورا هنوز جسارت لازم را پيدا نکرده است.

جواد هروي افزود: مهم ترين محصول درآمدزا در کشور زعفران است ولي نبايد درباره اين محصول فقط شعار بدهيم. بي توجهي به اين محصول و حضور نيافتن برخي مسئولان در اين گونه جلسات باعث مي شود اهداف مورد نظر محقق نشود.

وي خواستار جهش در توليد و صادرات زعفران شد و افزود: با جهش و فعاليت بيشتر مي توانيم جبران مافات کنيم.وي با اشاره به اين که نگاه ها به زعفران هنوز سنتي است متذکر شد: بيم از آن دارم که امروز و فردا زعفران از حيطه خراسان خارج شود؛ اگر قرار است اين صنعت مدرن باشد، به يک استراتژي روشن نيازمند است.وي يادآور شد: بايد به صنايع تبديلي بيش ازپيش توجه شود و نگاه ما به زعفران مانند نگاه به نفت در جنوب کشور باشد.وي بر لزوم انجام کارهاي اساسي براي توسعه توليد زعفران تاکيد کرد و افزود: يکي از اين اقدامات انتشار يک مجله علمي تخصصي درباره زعفران است.وي يادآور شد: يکي از مهم ترين نقاط ضعف ما در زمينه توليد زعفران، اختلاف عقيده صاحب نظران و نداشتن راهبرد مدون است.

ارزش افزوده زعفران بيشتر از گندم
معاون برنامه ريزي استاندار خراسان رضوي که در غياب استاندار در اين جلسه حاضر شده بود، گفت: ۹۰درصد زعفران کشور در دو استان خراسان رضوي و جنوبي توليد مي شود.

رضا جمشيدي با اشاره به توليد 1.3 کيلوگرم در هکتار و توليد سالانه ۲۰۰تن زعفران در استان افزود: با اين آمار و ارقام اولين توليدکننده زعفران در جهان هستيم.وي از توليد ۹۶درصد زعفران جهان در کشور خبر داد و متذکر شد: سطح زير کشت زعفران نسبت به گندم که يک محصول استراتژيک است، کمتر است.با اين حال ارزش افزوده آن از گندم بيشتر است. وي به مشکلات زعفران اشاره کرد و گفت: کشت سنتي، بهره وري کم بسته بندي نامناسب و فرآوري ضعيف، يافته هاي تحقيقاتي کم، نبود برند مشترک ملي و بهره نبردن از فناوري هاي روز از مهم ترين مشکلات اين صنعت است.

۲ پژوهشکده و ايستگاه تحقيقاتي زعفران
رئيس سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي هم در پاسخ به صحبت نماينده مردم قاين و زيرکوه که هيچ پژوهشکده زعفران و ايستگاه تحقيقاتي در خراسان وجود ندارد که در سال ۹۲ رديف اعتباري به آن تخصيص مي داديم، گفت: پژوهشکده زعفران در تربت حيدريه و يک ايستگاه تحقيقاتي گياهان دارويي در گناباد راه اندازي شده است. دکتر طباطبايي افزود: همچنين مزارع آرماني زعفران در سطح ۲۱۵ هکتار ايجاد شده است.وي از فعاليت سرمايه گذاراني از کشور اسپانيا در تربت حيدريه و زاوه خبر داد و افزود: ۴ميليارد تومان از سوي اين کشور در اين مناطق سرمايه گذاري شده است.وي متذکر شد: از ۱۲۴ هزار بهره بردار توليد زعفران ۹۰هزار نفر زير يک هکتار مزرعه کشت زعفران دارند و در مزارع کوچک کار مي کنند که اين امر از لحاظ کشت مکانيزه ما را با مشکل مواجه کرده است. وي از نمايندگان مجلس خواست تا عوارض را از بخش صادرات حذف کنند.

صادرات ۹۰درصد زعفران کشور بدون برند
به گزارش خراسان نايب رئيس شوراي ملي زعفران هم گفت: بايد ارزش زعفران را به فرآيند اقتصادي برگردانيم.احتشام افزود: براي اين کار تاکنون مديريت بازاريابي در حلقه هاي توزيع مبادله و مصرف انجام شده است.وي گفت: ۹۰درصد زعفران کشور بدون برند صادر مي شود و صادرات در بسته هاي ۲۵گرمي بدون نام و نشان انجام مي شود.

رقباي جديد در توليد زعفران
رئيس هيئت مديره صندوق توسعه صادرات زعفران هم گفت: در سال ۸۴ حدود ۲۰۴ تن زعفران صادر مي شد ولي اکنون اين ميزان به ۱۲۵ تن کاهش يافته است.

شريعتي مقدم افزود: کشورهاي افغانستان، هند و مراکش از رقباي اصلي ما در زمينه توليد زعفران محسوب مي شوند.

وي تصريح کرد: با حمايت از توليد اين محصول مي توان در راستاي تحقق حماسه اقتصادي گام موثري برداشت.

کشت زعفران در ۱۸ استان کشور
رئيس اتحاديه صادرکنندگان زعفران استان هم در اين جلسه گفت: در حال حاضر با داشتن حدود ۸۰هزار هکتار زمين زعفران در ۱۸استان کشور، بازار ۲۵۰تني مصرف زعفران جهان را در ۵قاره جهان در اختيار داريم.ميري با اشاره به موانع صادرات زعفران افزود: هزينه حمل و نقل، قدرت رقابت را از صادرکننده گرفته است؛ به عنوان مثال براي يک کيلو زعفران که در بسته هاي نيم گرمي بسته بندي شده است يک ميليون و ۲۰۰هزار تومان به کشورهاي اروپايي کرايه پرداخت مي کنيم.

مشکلات نبايد صادرات را تحت تاثير قرار دهد
نماينده مردم تربت جام در مجلس شوراي اسلامي هم در اين جلسه تاکيد کرد: مشکلات و موانع موجود نبايد روند صادرات اين محصول ارز آور را به ديگر کشور ها کُند کند. غلامرضا اسداللهي افزود: در ادامه پيگيري مصوبات و اقدامات شوراي ملي زعفران، گروهي از صاحب نظران و فعالان و افراد متخصص و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مي توانند زمينه مناسبي را براي ارائه هرچه کيفي تر محصول زعفران به جهانيان فراهم کنند.وي يادآور شد: تشکيل کارگروه تخصصي زعفران، از عوامل موثر در حمايت همه جانبه از اين محصول است.

مديريت نادرست
در ادامه اين جلسه، نماينده مردم کاشمر در مجلس شوراي اسلامي هم گفت: علت گراني بعضي از کالاها، مديريت نادرست است و کمبود مواد و امکانات بهانه است.محمد اسماعيل نيا افزود: با مديريت سنتي و غيرعلمي نمي توان دست به حماسه اقتصادي زد.نايب رئيس کميسيون کشاورزي و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي، دليل کاهش صادرات زعفران را نبود مديريت جامع يکپارچه دانست و تصريح کرد: اگر مديريت درستي در بحث زعفران داشته باشيم ارزآوري چشمگيري با وجود تحريم ها خواهيم داشت.وي تاکيد کرد: بايد بازارهاي هدف، به درستي رصد و شناسايي شود و ظرفيت هاي بازار با هدف توزيع مناسب زعفران ايراني باشد.اسماعيل نيا ادامه داد: راه اندازي شبکه اختصاصي کشاورزي، از مصوبات مجلس است که شوراي ملي زعفران هم مي تواند سهم به سزايي در اجراي برنامه هاي تخصصي داشته باشد. وي اضافه کرد: بحث برداشت بالا از هر هکتار زماني مفيد است که محصول ارگانيک به بازار عرضه شود.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(