خانه / اخبار / برای نخستین‌بار در خراسان رضوی سوسمار اسکینک چشم ماری در تربت حیدریه مشاهده شد

برای نخستین‌بار در خراسان رضوی سوسمار اسکینک چشم ماری در تربت حیدریه مشاهده شد

برای نخستین‌بار در خراسان رضوی سوسمار اسکینک چشم ماری آسیایی در ارتفاعات 2 هزار و 150 متری صنوبر تربت حیدریه مشاهده شد
سوسمار اسکینک چشم ماری

سوسمار اسکینک چشم ماری

به نقل از روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، سعید پشم‌چی اظهار کرد: محیط‌بانان حین گشت و کنترل در ارتفاعات یاد شده موفق به شناسایی و زنده‌گیری یک نوع از سوسمارهای کمیاب و کوچک به نام اسکینک چشم ماری آسیایی با نام علمی Ablepharus pannonicus شدند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین اصول برای تسهیل برنامه‌ریزی در راستای حفظ تنوع زیستی شناسایی گونه‌ها و زیستگاه‌های آنهاست و از آنجا که هر گونه جانوری به دلیل تاثیرات مستقیم در چرخه زیستی، در توسعه پوشش گیاهی و کنترل آفات گیاهی مؤثر است لذا حذف یک گونه جانوری از چرخه زیستی در یک اکوسیستم، در بلندمدت اثرات سوء خواهد داشت.

پشم‌چی افزود: از آنجا که مارمولک‌ها از بندپایان تغذیه می‌کنند، بنابراین یکی از فاکتورهای طبیعی کنترل کننده جمعیت بندپایان و کاهش آفات نباتی به شمار می‌روند و از لحاظ اکولوژیکی نیز دارای ارزش بالایی در هرم انرژی هستند.

وی با اشاره به اینکه گونه اسکینک چشم ماری آسیایی تاکنون در منطقه تربت حیدریه مشاهده نشده است، گفت: در هیچ یک از منابع علمی و یا مجلات تاکسونومی، بیوسیستماتیک و نقشه‌های پراکنش این گونه، نامی از منطقه تربت حیدریه برده نشده است.

سوسمار اسکینک چشم ماری

سوسمار اسکینک چشم ماری

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه تصریح کرد: نام و نوع گونه یاد شده توسط کارشناس ارشد بیوسیستماتیک جانوری و یکی از محققان شهرستان نیز مورد تأیید قرار گرفته است.

درباره تربت حیدریه

2 نظرات

  1. اینا خوراک مرغامایه که ، اینا همو دم لغ لغوها نیه؟؟؟ :wac:
    چو اغذر خوردینکه؟

  2. سلام.من یه گونه خاص اسکینر چشم ماری آسیایی تو شیراز دیدم عکسش هم دارم.به کی باید نشون بدم و در موردش اطلاعات کسب کنم لطفا راهنمایی کنید
    اینم ای دی تلگرام من mahdi2221362

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(