خانه / گردشگری / اماکن زیارتی / مزار بی بی حسنیه

مزار بی بی حسنیه

مزار بی بی حسنیه  برفراز تپه ای در داخل شهر تربت حیدریه واقع شده ، وی یکی از شاگردان امام جعفر صادق (ع)بوده است . بی بی حسنیه در زمان خود بسیار فاضل و عالم بود در اخبار و آثار اسلامی بصیرت زیادی داشت که ابوالفتوح رازی در رساله ای که به زبان فارسی نوشته شده است اخبار مناظره های بی بی حسنیه را در باب مسئله امامت در مجلس هارون الرشید گردآوری کرده است.
مزار بی بی حسنیه

مزار بی بی حسنیه

اين بنا كه بر فراز تپه‌اي در داخل شهر تربت حيدريه و در محله‌اي به نام حسني قرار دارد در نزد عامه به بي‌بي حسني مشهور است به اعتبار اينكه مردم وي را كنيز امام جعفر صادق (ع) مي‌دانند به صورت زيارتگاه اهالي درآمده است. گرچه مدرك و دليل معتبري مبني بر اينكه بي بي حسنيه در ايران دفن شده‌ است در دست نيست اما به علت اشتهار و ارادت مردم به اختصار معرفي مي‌گردد:

«حسنيه كنيزي است كه در زمان هارون الرشيد اسلام آورد . او بسيار فاضل و عالم بود و در اخبار و آثار اسلامي بصيرتي داشت . ابوالفتح رازي در رساله‌اي كه به زبان فارسي نوشته است اخبار مناظره‌هاي بي‌بي حسنيه را در باب مسئله امامت و در مجلس هارون الرشيد گردآوري كرده است.

حسنيه در محضر خليفه و خالدبن يحيي برمكي بر امام شافعي قاضي ابويوسف و ابراهيم بن سيار ملقب به نظام، به حجت فايق آمده و نظام او هشتاد مسئله پرسيده است.»

در كتاب حليه المتقين نيز بخشي به نام «حسنيه» ضميمه است كه به اختصار فرازهايي از آن نقل مي‌شود:

«مردي بازرگان ملازمت امام جعفربن محمد بودي بعد از شهادت آن حضرت به واسطه ظلم اموال او تمام از دست رفت و براي او هيچ نماند الا كنيزي كه در 5 سالگي او را خريده بود و به مكتب داده و مدت ده سال در حرم محترم امام صادق تردد نمودي و قريب 20 سال به مطالعه ديني و معارف مشغول بودي و در حسن و ملاحت نيز نظير نداشت و نام وي حسنيه بود.

پس از اينكه فشار زندگي بر بازرگان غالب مي‌شود، تصميم به فروش وي به هارون به صدهزار خليفتي مي‌گيرد و علت گراني او چنين بود كه اگر جميع علماي زمان جمع شوند در علوم ديني و مسائل شرعيه او را منقطع نتوانند كرد. رئيس فقهاي بغداد ابويوسف قاضي و شافعي و ابراهيم خالد و ساير علما در بغداد هشتاد هزار سئوال از وي كردند همه را پاسخ داد…»

سال وفات بي بي حسنيه و چگونگي آمدن وي به خراسان و دفن بي بي در تربت حيدريه نامعلوم است. اين مزار داراي موقوفاتي مي‌باشد و علاوه بر آن كمكهاي مردمي در قالب نذورات و تلاشهاي هيئت امناي آن در حال حاضر با مصالحي از قبيل آجر و تيرآهن و سيمان بازسازي شده و داراي گنبد و بارگاه و ضريحي زيبا مي‌باشد.

بی بی حسنیه تربت حیدریه

بی بی حسنیه تربت حیدریه

علاوه بر آثار باستاني ذكر شده بقاع ديگري نيز در شهرستان تربت حيدريه وجود دارد از قبيل: امام زاده پير كه قبري به نام وي در داخل مسجدالرضا واقع در خيابان كاشاني وجود دارد و نزد عامه به ابولؤلؤ قاتل عمر خليفه دوم مسلمانان مشهور است. پير ياهو در روستاي سعادت آباد رشتخوار، مزار ابوسعيد فضل الله بن احمد بن محمد بن ابراهيم معروف به ابوسعيد ابي‌الخير  در روستاي مهنه محولات ، امام زاده غنچي در روستاي غنچي، امام زاده سلطان سليمان در روستاي سلطان سليمان بخش زاوه، امام زاده ابراهيم در روستاي مير پسند بخش زاوه، قبر آصف برخيا در نزديكي قلعه آقا حسن بخش زاوه.

اما چون در صحت و سقم بقاع مذكور اطلاع دقيقي در دست نيست و در نقاط ديگري از شهرستانهاي ايران نيز بناهايي به همين نامها وجود دارد از شرح مفصل آن خودداري و صرفاً به ذكر آنها اكتفا شد.

مزار بي بي حسنيه هر هفته به صورت ثابت ميزبان مردم مومن در مراسم هاي دعا و مناجات خواني زيارت عاشورا، دعاي توسل، كميل و ندبه است كه اين مراسم ها با حضور گسترده مردم تربت حيدريه شكل مي گيرد.
در ماه مبارك رمضان جلسه قرائت قرآن نيز هر روز در اين مزار تشكيل و مراسم ختم ترتيل خواني با حضور گسترده مردم برگزار شد.

منبع :سایت شهرداری تربت حیدریه

مکان و آدرس بی بی حسنیه در نقشه گوگل؛ برای دیدن جزئیات می توانید نشانگر ماوس را روی نقشه برده و با چرخاندن کلید وسط ماوس و یا کلیک بر روی علامت + یا – روی نقشه زوم کنید.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(