خانه / اخبار / ظهور آفتی به نام کنه زعفران/ سود زعفران ایران در جیب کشورهای خارجی

ظهور آفتی به نام کنه زعفران/ سود زعفران ایران در جیب کشورهای خارجی

در نشست تشکل‌های بخش کشاورزی شهرستان‌های تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی نسبت به ظهور آفتی به نام کنه زعفران در مزارع این منطقه هشدار داده شد.

نشست تشکل‌های بخش کشاورزی شهرستان‌های تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی، فرمانداران و نماینده منطقه در خصوص مشکلات طلای سرخ برگزار شد.

در ابتدای این مراسم یک نفر به نمایندگی از کشاورزان شهرستانهای تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه به مشکلات زعفران‌کاران اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه در بحث قیمت زعفران با توجه به بالا رفتن نرخ ارز و تورم در جامعه هیچ توجهی به این محصول نمی‌شود و قیمت زعفران در یک نرخ معین جابه‌جا می‌شود.

امیر کریمی عضو نظام صنفی کشاورزی تربت حیدریه در این خصوص بیان داشت: در مدت سه سال گذشته قیمت زعفران ثابت مانده و به عنوان مثال کودی را که کشاورز از دولت به قیمت هشت هزار تومان می‌خرید الان باید همان را به قیمت 50 هزار تومان بخرد ولی زعفران قیمتی ثابت داشته است و این ضرر متوجه کشاورزانی است که هیچ‌گونه حمایتی از آنان نمی‌شود.

وی عنوان داشت: اشتغالزایی در بخش زعفران بسیار بالا است و می‌توان با حداقل پنج میلیون تومان اشتغالزایی کرد به شرط اینکه اعتبارات و سهم تولیدکننده مشخص باشد.

کریمی اذعان داشت: چرا مرغوب‌ترین زعفرانی را که این منطقه تولید می‌کند سود آن را تاجران و کشورهای خارجی از قبیل اسپانیا ببرند؟ باید طوری برنامه‌ریزی شود که تولیدکننده و صادرکننده و تجار بدانند که مکمل هم هستند و این تدبیر مسئولان را می‌طلبد.

عضو نظام صنفی کشاورزی تربت حیدریه به بحث سرمایه در گردش اشاره کرد و متذکر شد: بزرگترین کارخانه زعفران جهان چرا نباید سرمایه درگردش داشته باشد و همیشه دغدغه‌مند باشد.

 ظهور یک آفت جدید در طلای سرخ

عضو نظام صنفی کشاورزان در نشست تشکل‌های بخش کشاورزی از بروز یک آفت جدید در زعفران خبر داد و افزود: در یک سال گذشته آفتی به نام کنه در زعفران منطقه پیدا شده که اراضی زیر کشت زعفران را در تابستان دچار مشکل می‌کند.

وی در خصوص آفت جدید کنه عنوان داشت: این آفت در پیاز زعفران به‌صورت لکه‌های قهوه‌ای ظهور کرده و کم‌کم مرکز و تمام پیاز زعفران را آلوده می‌کند و امسال آفت جدید چندین هکتار را در منطقه آلوده کرده است.

درباره تربت حیدریه

2 نظرات

  1. سلام
    من موضوع پایان نامه ی ارشدم روی کنه زعفرانه که الان دارم یک کار آزمایشگاهی انجام میدم و تقریبا به نتایجی دست پیدا کردم
    البته این آفت تابستان امسال خسارت خیلی زیادی به کشاورزان وارد کرد ولی آفت جدیدی در منطقه نیست چون من کشاورزی را می شناسم که 7 سال درگیر این آفت سمج بوده است.

    • ممنون از اطلاع رسانی ، تا به حال اسم این آفت رو نشنیده بودیم و واقعا گمون میکردیم که آفت جدید هست ، امیدواریم برای این آفت چاره اندیشی صحیح صورت بگیرد تا کشاورزان متضرر نشوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(