خانه / فناوری اطلاعات / صفحه ی مارک زاکربرگ در فیس بوک هک شد

صفحه ی مارک زاکربرگ در فیس بوک هک شد

نادیده گرفتن یک باگ امنیتی توسط فیسبوک٬ و استفاده یابنده از آن برای اطلاع رسانی به خود زاکربرگ
zuckerberg

zuckerberg

تیم امنیت فیسبوک، به هکرانی که بتوانند باگ‌های نهان را کشف کرده و به مسئولان گزارش کنند، 500 دلار جایزه می‌دهد. اما در اقدامی جالب یک محقق امنیتی از فلسطین(خلیل شریطه)، پس از آن‌که ادعایش در مورد یک باگ بسیار مهم مورد پذیرش قرار نگرفت، تصمیم گرفت که موضوع را با هک کردن صفحه‌ی شخصی خود مارک زاکربرگ به وی اطلاع دهد.

در اولین گزارش خلیل شریطه، او سعی کرد با ارسال پستی در صفحه‌ی سارار گودین، (که یکی از دوستان دوران دانشگاه زاکربرگ هم هست)، گزارش خود را به اثبات برساند. می‌دانید که در حالت عادی، تنها دوستان یک شخص می‌توانند بر روی دیوار او پست ارسال کنند. اما این هکر با استفاده از باگ یاد شده و دور زدن سیستم امنیتی فیسبوک می‌توانست به ارسال پست بر روی دیوار اشخاص غریبه بپردازد.

گزارش شریطه به یکی از اعضای تیم امنیت فیسبوک رسید و او هم به دیوار سارا گودین مراجعه کرده تا مسئله را بررسی کند. اما چون او با گودین دوست نبود، نتوانست پست شریطه را در صفحه‌ی او ببیند بنابراین ادعای او را نادرست قلمداد کرد.

اما خلیل که هنوز ناامید نشده بود، تصمیم گرفت با ارسال پستی در صفحه‌ی خود بنیان گذار فیسبوک، نظر مسئولان را جلب کند.

صفحه زوکربرگ در فیس بوک

صفحه زوکربرگ در فیس بوک

دقایقی پس از این موضوع، یکی دیگر از مهندسان امنیتی فیسبوک با وی تماس گرفت و جویای اطلاعات بیشتر شد. همزمان حساب کاربری او در فیسبوک نیز برای مدتی مسدود شد.

پس از مشورت‌های بسیار اعضای تیم امنیت به این نتیجه رسیدند که جایزه‌ی 500 دلاری به شریطه تعلق نخواهد گرفت. زیرا او به جای ارائه اطلاعات فنی کافی، قوانین این شرکت و وب سایت فیسبوک را با ارسال پست در صفحه‌ی گودین و زاکربرگ زیر پا گذاشته است.

البته عده‌ای هم معتقدند که با توجه به نگارش قوانین و حقوق شخصی و امنیتی فیسبوک به زبان انگلیسی، ممکن است که او از قوانین مطلع نبوده و هدف وی تنها کمک بوده باشد. چرا که به جای فروش آن به افراد کلاه بردار و اسپمرها، اطلاع رسانی به مسئولان را ترجیح داده است.

درباره تربت حیدریه

1 نظر

  1. یعنی دم اونایی که از سایتی مثل فیس بوک باگ کشف میکنن گرم.
    500 دلار چیه ، کارشون قیمت نداره.
    :bye:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(