خانه / شهدای تربت حیدریه / شهید علی خاکسار فرزقی

شهید علی خاکسار فرزقی

شهید علی خاکسار فرزقی

شهید علی خاکسار فرزقی

مشخصات فردی

نام : علی
نام خانوادگی : خاکسار فرزقی
نام پدر : غلامعلی
تاریخ تولد : 1344/12/01
محل تولد : تربت حیدریه، روستای فرزق

تأهل : متاهل
تحصیلات : سطح 2
محل تحصیل : تربت حیدریه، مشهد مقدس
مسؤولیت : مسول سازمان تبلیغات اسلامی
نوع اعزام : مرکز اعزام روحانی
تاریخ شهادت : 1369/02/18
علت شهادت : درگیری با اشرار و سارقین مسلح و اصابت گلوله به بدن
محل دفن : تربت حیدریه،‌ روستای فرزق

زندگینامه
علي خاكسارفرزقي، فرزند غلامعلي و زهرا احمدپور، در اول اسفند ماه 1344، در روستاي فرزق از توابع شهرستان تربت‌حيدريه متولد شد.
در دوران كودكي بسيار صبور و مهربان بود. با همين خوي پسنديده نظر خانواده را به خود جلب كرد. در 5 سالگي به مكتب‌خانه رفت و قرآن و چند كتاب مذهبي از جمله كتاب جودي و نصاب‌ و عاق والدين را آموخت.

7 سال داشت كه وارد مدرسه‌ي ابتدايي روستاي فرزق شد. پس از گذراندن دوران ابتدايي در سال 1357، به پيشنهاد والدين و علاقه و ارادت خاصي كه به اهل بيت عصمت و طهارت اسلام (ع) و روحانيت داشت، راهي حوزه‌ي علميه مرحوم هراتي در تربت حيدريه گرديد كه مقارن با اوج مبارزات حق طلبانه‌ي ملت ايران، به رهبري امام امت بود.
علي خاكسار، جوانان و نوجوانان را تشويق به حضور در ميادين مبارزه مي‌كرد. خود نيز در تظاهرات و راه‌پيمايي‌ها، پيش قدم و در صفِ جلو تظاهرات كنندگان بود.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، با جديت و كوشش بيشتري تحصيلات علوم ديني را ادامه مي‌داد.
در اواخر سال 1359، براي ادامه‌ي تحصيل به مشهد عزيمت كرد. و در مدرسه‌ي علميه نواب اقامت گزيد. پس از مدتي به مدرسه‌ي علميه ولي‌عصر(عج) رفت و درس‌هاي خود را در خدمت اساتيد محترمي چون حاج ميرزا جواد آقا تهراني و حاج آقاي صالحي و ديگر اساتيد طي كرد.

او در كنار تحصيل علوم ديني، نسبت به فراگيري فنون نظامي براي شركت در جبهه‌هاي جنگ سعي وافر داشت.خاكسار در تاريخ 21/3/1363 راهي جبهه شد و در چند عمليات‌ شركت داشت. از جمله در عمليات والفجر3 در منطقه‌ي مهران بر اثر تركش خمپاره از ناحيه‌ي دست، دوپا، زير بغل و سينه مجروح گرديد و پس از مداوا، دوباره به جبهه اعزام گرديد.
در عمليات حلبچه، به عنوان فرماندهي گروهان شركت داشت و بر اثر بمباران، دچار موج گرفتگي شده كه مدت مديدي تحت معالجه و درمان قرار گرفت. ايشان حدود يك سال و نيم، از عمر خود را در جبهه‌هاي جنگ و دفاع مقدس گذراند.

شهید علی خاکسار فرزقی

شهید علی خاکسار فرزقی

مراسم عمامه‌گذاري شهيد خاكسار، در سال 1364 در محضر حضرت آيت‌اله جنتي و مقتدايي و مجلسي انجام شد.

روحاني شهيد؛ علي خاكسار در حين درس، بحث و حضور در جبهه‌هاي جنگ، به عنوان يك مبلّغ توانا و فعال، از طرف سازمان تبليغات اسلامي خراسان، به مناطق مختلف اعزام مي‌شد. ضمن بيان احكام الهي در جهت جمع‌آوري كمك‌هاي مردمي و ارسال به مناطق جنگي، فعالانه تلاش داشت.

شهید علی خاکسار فرزقی

شهید علی خاکسار فرزقی

در سال 1367 به پيشنهاد پدرش ازدواج كرد. هنوز يك هفته از عروسي نگذشته بود كه به محل كار خود، شهرستان زابل، عزيمت كرد. او در شهرستان زابل، به عنوان مسئول سازمان تبليغات مشغول فعاليت بود و فعاليت‌هاي درخشاني در آن شهرستان داشت.

شهید علی خاکسار فرزقی

شهید علی خاکسار فرزقی

روحاني شهيد؛ علي خاكسار در تاريخ 18/2/1369 براي شركت در سمينار عازم تهران بود كه در جاده‌ي زاهدان بم،‌ در منطقه‌ي نصرت‌آباد به دست اشرار مسلح و مزدور اسير شد و پس از مدتي، ايشان را شكنجه و مثله كردند و به شهادت رساندند.

شهید علی خاکسار فرزقی

شهید علی خاکسار فرزقی

پيكر پاكش با حضور نمايندگان،‌آيت‌الله جنتي، مسئول سازمان تبليغات خراسان و اقشار مختلف حزب‌الله تشييع، و سپس در زادگاهش روستاي فرزق تربت حيدريه، به خاك سپرده شد.

 

مطلب ارسالی توسط جواد رضازاده

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(