خانه / چهره ها / شهيد عبدالحسين برونسي

شهيد عبدالحسين برونسي

شهید عبدالحسین برونسی

شهید عبدالحسین برونسی

شهيد عبدالحسين برونسي 23 شهريور سال ۱۳۲۱ هجري شمسي در روستاي گلبوي علياي کدکن تربت حيدريه چشم به جهان گشود.
از آن جا که علاقه وافري به درس داشت، وارد مدرسه شد اما به خاطر رفتار نامناسب معلمش از رفتن به مدرسه امتناع کرد و در مکتب خانه روستا به فراگيري کلام ا… مجيد پرداخت.

ورود مأموران اصلاحات ارضي شاه به روستا و نپذيرفتن قوانين ظالمانه باعث مهاجرتش به مشهد شد.
او همچنین از فعالان سیاسی مخالف حکومت پهلوی بود که چند بار توسط ساواک دستگیر و شکنجه شده و نهایتا حکم اعدامش صادر گردید اما با وقوع انقلاب اجرا نشد.

عبدالحسين مشاغل متفاوتي را تجربه کرد و چون در هرکدام شبهه‌اي مي‌ديد، دست به شغل بنايي زد.
انقلاب که پيروز شد، جزو نخستين افراد اعزامي به کردستان بود و در آن جا از فرماندهي گروهان ، به فرماندهي تيپ هجدهم جوادالائمه (ع) رسيد.

شهید عبدالحسین برونسی
در اين سال ها، رشادت و ايثارگري او زبانزد خاص و عام بود تا آن جا که دشمن چنان هراسي از اين فرمانده بسيجي داشت که براي سرش جايزه تعيين کرد.

عبدالحسين برونسي سرانجام در عمليات بدر، در 23 اسفند 1363 در چهارراه خندق به شهادت رسيد.

کتاب خاک های نرم کوشک

کتاب خاک‌های نرم کوشک مجموعه خاطراتی از وی است از زبان همسر وی (معصومه سبک خیز) و همرزمانش که در سال ۱۳۸۳ توسط سعید عاکف در مشهد چاپ گردید و به یکی از پرفروش ترین کتاب‌های تاریخ ایران مبدل شد و تا بهمن ۱۳۸۸ به چاپ صدوپنچم (۳۴۴۰۰۰ نسخه) رسید.
اصرار به کسب روزی حلال و تاکید شدید بر آن، فروتنی و رشادت‌های فراوان از مهمترین فرازهای زندگی اوست که در کتاب به نقل از خانواده و همرزمانش نقل شده‌است.
نقل قول هایی از او پیرامون مکاشفه هایی با امامان شیعه و کمک های آنان در برخی عملیات ها و شفا گرفتن توسط آنان ذکر شده است. فیلم به کبودی یاس برداشتی از زندگانی وی است.

منبع : روزنامه خراسان  و ویکی پدیا

درباره تربت حیدریه

تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(