خانه / اخبار / تربت حیدریه / زعفرانی ترین شهر جهان در شورای ملی زعفران نماینده‌ای ندارد

زعفرانی ترین شهر جهان در شورای ملی زعفران نماینده‌ای ندارد

رییس اتحادیه زعفران فروشان تربت حیدریه گفت: تربت حیدریه زعفرانی ترین شهر جهان در شورای ملی زعفران کشور نماینده‌ای ندارد.

هادی موحدان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌ رضوی اظهارکرد: توجه به فرآیند زعفران از مرحله کاشت تا بسته‌بندی و صادرات و فرآوری آن می‌تواند در شکوفا شدن این شهرستان نقش مهمی داشته باشد.

وی گفت: شورای ملی زعفران کشور در مشهد فعالیت می‌کند که تربت حیدریه در این شورا نماینده‌ای ندارد و متاسفانه با وجود این شورای ملی زعفران با هدف تامین مسائل مربوط به زعفران بوجود آمده ولی تاکنون راه به جایی نبرده و مشکلات زعفران همچنان باقی است.

رییس اتحادیه زعفران فروشان تربت حیدریه تصریح کرد: برای برون رفت از این مشکلات یک عزم ملی می‌خواهد و تا زمانیکه این محصول فقط به عنوان یک کالای سودده استفاده شود دیگر نباید از آن به عنوان محصول استراتژیک صنعتی در کشور نام برد.

موحدان افزود: افت شدید قیمت زعفران از ابتدای سال به کشاورزان و زعفران فروش‌ها ضرر زیادی رسانده که متاسفانه رد پای مافیان دراین امر کاملاً مشخص است.

وی بیان کرد: فروشندگان زعفران تربت حیدریه مشکلات زیادی از جمله نوسانات زیاد بازار، نبود بورس زعفران، نبود خریدار عمده، نبود بازار بهداشتی فروش گل زعفران دارند.

رییس اتحادیه زعفران فروشان تاکید کرد: در تربت حیدریه پنج شرکت وجود دارد که کار بسته بندی زعفران را انجام می‌دهد و این فقط درصد کمی از زعفران تولید شده در تربت حیدریه را پوشش می‌دهد و متاسفانه تولید و فروش زعفران در این شهرستان به صورت فله‌ای می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: در تربت حیدریه هیچ حمایتی و سرمایه گذاری در مورد زعفران نمی‌شود و همچنین به کمبود آزمایشگاه کنترل کیفیت، زعفران صادراتی نداریم.

رییس اتحادیه زعفران فروشان تربت حیدریه با انتقاد از عدم نظارت بر قاچاق پیاز زعفران گفت: مدتی است شاهد قاچاق پیاز زعفران به کشور افغانستان هستیم نباید اجازه بدهیم این محصول ارزشمند از این شهرستان به کشورهای همسایه قاچاق شود.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از مشکلات زعفران کاران تربت حیدریه با توجه به تولید 75 درصد زعفران این است که هنوز نتوانسته‌اند برند اقتصادی این محصول استراتژیک را نام خود ثبت کنند و متاسفانه پس از صادرات به بازارهای جهانی با برند کشور اسپانیا به فروش می‌رسد.

موحدان افزود: هیچ حمایتی و سرمایه‌گذاری در مورد زعفران نمی‌شود و پژوهش‌سرای ملی زعفران که دولت دهم تصویب شد هنوز راه اندازی نشده است که با راه اندازی آن می‌توان به وضعیت برند اقتصادی این محصول راهبردی کمک شایانی کرد و تحولی در اقتصاد منطقه و آشنایی زعفرانکاران با اصول بهداشتی داشته باشد.

رییس اتحادیه زعفران فروشان تربت حیدریه گفت: باید مسئولان هرساله همایش زعفران در فصل برداشت در این شهرستان برگزار کنند و نمادی از زعفران در یکی از میادین شهر که قطب تولید زعفران در جهان است احداث کنند.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(