خانه / چهره ها / دکتر محسن ضیائی

دکتر محسن ضیائی

زنده یاد دکتر محسن ضيائي – بنیانگذار طب نوین اطفال و از مفاخر طب کودکان ايران ، استاد دانشگاه جان هاپکينز و دانشگاه‌ هاروارد آمريکا ، داماد استاد دكتر محمد قريب و رييس سابق دانشكده پزشكي دانشگاه تهران  و استادِ دکتر علی اکبر ولایتی
دکتر محسن ضیایی

دکتر محسن ضیایی

دکتر محسن ضيائي در سال 1306 ديده به جهان گشود. تحصيلات دبستاني و دوره اول دبيرستان را در زادگاه خود در شهرستان تربت حيدريه سپري نمود و سپس به تهران آمد و ديپلم متوسطه را از دبيرستان البرز که مهد پرورش فرهيختگان و نام آوران کشور بود به پايان رساند و آنگاه به ايالات متحده آمريکا عزم سفر کرد. دوره زيست‌شناسي (بيولوژي) را در کالج ديويس آغاز نمود و سپس موفق به ورود در دانشکده پزشکي معروف جان‌ هاپکينز شد. پس از دريافت درجه دکترا در طب دوره تخصصي خود را در بيمارستان جان‌هاپکينز طي نمود. دوره فوق تخصصي خود را در بيمارستان کودکان دانشگاه هاروارد به پايان رساند و پس از کسب شايستگي و افتخار فراوان به آغوش مام مهر ميهن بازگشت.

دکتر ضيائي، دختر شادروان دکتر محمد قريب را که پدر طب کودکان ايران است به همسري برگزيد و با اين پيوند ارتباط خود را با آموزش‌هاي پزشکي دانشگاه تهران تعميق و توسعه بخشيد.

وي در سال 1336 شمسي رياست بخش کودکان بيمارستان نمازي شيراز را که آموزش‌هاي پزشکي را در قالب گفتارها و شنيدارها صرفا به زبان انگليسي و شرط ورود به آن داشتن مدرک ECFMG امتحان ورودي پزشکي آمريکا بود برعهده گرفت و بجای دکتر مک میلان ریاست بخش کودکان بيمارستان نمازي شيراز را عهده دار شد.

در سال 1348 به رياست دانشکده پزشکي دانشگاه تهران منصوب شد و شالوده مرکز طبي کودکان را که امروز از آن به عنوان قطب علمي طب کودکان ايران نام برده مي‌شود بنا گذاشت و همواره همکاري خود را با مرکز طبي کودکان هم مجله بيماري‌هاي کودکان ايران و هم برنامه‌ريزي‌ همايش‌هاي بين‌المللي کودکان ادامه داد.

دکتر محسن ضيائی

دکتر محسن ضيائی

دکتر محسن ضيائي مدتي هم رياست مرکز پزشکي سابق را (که سپس به دانشگاه علوم پزشکي ايران تغيير نام داد) برعهده داشت. از محضر آن شادروان در آمريکا استادان بسيار تعليم يافته که دکتر علي اکبر ولايتي از آن زمره بود.

وی به عنوان یکی از متخصصین معتبر اطفال، همواره تا پایان عمر گرانبهای خود همکاری های خود را با متخصصین اطفال کشور و نیز به عنوان یکی از اعضای کمیته برنامه ریزی همایشهای بین المللی کودکان و عضو هیات تحریریه مجله بیماریهای کودکان با بیمارستان مرکز طبی کودکان ادامه می داد.

از استاد، کتاب ماندگار طب کودکان به زبان انگليسي در دانشگاه جان‌هاپکينز به يادگار باقي مانده که مرجع علمي معتبري براي دانشجويان و دستياران طب اطفال در سراسر جهان است.

سوابق اجرائي:

  • رئيس بخش کودکان بيمارستان نمازي شيراز
  • معاونت دانشگاه علوم پزشکي شيراز
  • رياست دانشگاه علوم پزشکي مشهد
  • رئيس دانشکده‌ي پزشکي 1348
  • رئيس بخش کودکان بيمارستان راچستر
  • مشاور سازمان بهداشت جهاني

سوابق علمي :

       – کتاب :

  • طب کودکان
  • دانستني‌هاي شنيدني در طبابت کودکان
  • پاتوفيزيولوژي بيماري‌هاي کودکان

      – مقاله:

  • تأليف و چاپ بيش از 150 مقاله در مجلات معتبر پزشکي امريکا

 

منبع :

مرکز طبی کودکان

وبلاگ مشاهیر ایران

مردم سالاری

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(