خانه / اخبار / تربت حیدریه / دستگیری حفاران غیرمجاز در محوطه کوه درب قلعه سنگان شهرستان رشتخوار

دستگیری حفاران غیرمجاز در محوطه کوه درب قلعه سنگان شهرستان رشتخوار

یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از دستگیر پنج نفر حفار غیرمجاز در محوطه کوه درب قلعه سنگان شهرستان رشتخوار خبر داد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی سرهنگ سید مهدی حسینی با اعلام این خبر افزود: با توجه به سرکشی های نامحسوس از محوطه ها و آثار تاریخی شهرستان، در سرکشی از این محوطه یک خودرو پراید نقره ای مشکوک، با پنج سرنشین در اطراف محوطه کوه درب قلعه که در حال متواری شدن بود مشاهده، که پس از هماهنگی با نیروی انتظامی و تعقیب خودرو به داخل روستا، خودرو توسط نیروی انتظامی متوقف و به پاسگاه آستانه منتقل گردید.
وی افزود: جهت تکمیل پرونده بلافاصله محوطه مورد بازدید قرار گرفت و با توجه به شواهد و ردپای متهمین در حین کاوش، مستندنگاری انجام و با توجه به کشف آلات و ادوات حفاری از جمله بیل، کلنگ، سطل، طناب و چراغ قوه در خودرو، متهمین بازداشت و پرونده جهت اجرای حکم تحویل مقامات قضائی گردید.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار نیز گفت: با توجه به اخبار، گزارش های ارسالی و سرکشی های متناوب از محوطه های تاریخی شهرستان، این اداره جهت حفاظت از محوطه ها و بناهای تاریخی و جلوگیری از کاوش حفاران غیرمجاز، از ابتدای سال تاکنون 19 از حفاران غیرمجاز را دستگیر کرده است.
کاظم کامیاب گفت: برای پنج نفر از متهمان به سه سال حبس تعزیری، یک نفر دو سال حبس تعلیقی و سه نفر دیگر به پرداخت 60 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده اند.
وی بیان کرد:پرونده های دیگر متهمان در حال بررسی و مرحله صدور حکم هستند.
تاکنون هزار و 493 اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این تعداد اثر که از سال 1310 تا پایان سال 1392 ثبت و دارای شماره ملی شده اند شامل 930 بنای تاریخی، 471 تپه و محوطه تاریخی، 58 مورد میراث معنوی، 28 مکان رویداد انقلاب اسلامی، چهار اثر طبیعی و دو اثر منقول است.
استان خراسان رضوی حدود 10 هزار محوطه، بنا و اثر دارای ارزش تاریخی دارد.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(