خانه / اخبار / تربت حیدریه / فرماندار تربت حیدریه خواستار ملی شدن بازار زعفران این شهرستان شد

فرماندار تربت حیدریه خواستار ملی شدن بازار زعفران این شهرستان شد

فتحی نیا

فتحی نیا

معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه تربت حیدریه گفت: ملی شدن بزرگترین بازار زعفران جهان در این شهرستان، شکوفایی اقتصاد منطقه و کشور را در پی دارد.

حسن فتحی نیا روز شنبه در حاشیه بازدید از بازار گل زعفران تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بازار زعفران این شهرستان یک مزیت است که ملی و جهانی شدن آن ارزآوری خوبی برای منطقه و کشور خواهد داشت.

وی گفت: در این راستا، ساماندهی بازار گل زعفران تربت حیدریه امسال توسط بخش خصوصی آغاز شده و اقداماتی در زمینه بهداشت محیط کار، ایجاد توقفگاه خودرو و بازرسی های فنی انجام شده است.

وی با اشاره به تنها بازار گل زعفران منطقه در تربت حیدریه اظهار کرد: شهرستانهای زاوه، مه ولات، رشتخوار، باخرز، کاشمر و گناباد زعفران خود را برای فروش به این بازار می آورند که این امر نشان از محوریت تربت حیدریه در این زمینه دارد.

فتحی نیا گفت: وجود پژوهشکده زعفران در تربت حیدریه نیز یک فرصت و مزیت برای این شهرستان در زمینه شناسایی نقاط ضعف و قوت محصول زعفران است.

وی همچنین خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی در حوزه زعفران و صادرات آن شد.

وی بر تشکیل اتحادیه زعفرانکاران در تربت حیدریه تاکید کرد و افزود: این امر نقش موثری در جلوگیری از خام فروشی و فروش فله ای زعفران دارد.

فتحی نیا با اشاره به خشکسالی های چند سال اخیر گفت: زعفران حداقل طی دو ماه در سال آن هم در فصل پاییز کشت می شود و آب کمتری مصرف می کند که می تواند جایگزین مناسبی برای محصولات کشاورزی شده و اقتصاد کشور را پویا کند.

سطح زیرکشت زعفران در منطقه تربت حیدریه 21 هزار هکتار با توان تولید 75 تن زعفران خشک در سال است که این شهرستان را به قطب تولید زعفران در کشور و دنیا تبدیل کرده است.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(