خانه / اخبار / تربت حیدریه / خشک شدن بیش از 60 درصد قنوات و چاههای تربت حیدریه به علت برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی

خشک شدن بیش از 60 درصد قنوات و چاههای تربت حیدریه به علت برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی

قنات

قنات

مدیر امور منابع آب منطقه تربت حیدریه از خشک شدن بیش از 60 درصد چاهها و قنوات این شهرستان در طی سال های اخیر خبر داد

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران مشهد، مهدی طلعتی درنشست تخصصی بررسی مشکلات بحران آب تربت حیدریه گفت: میانگین بارندگی در دشت زاوه و تربت حیدریه با مساحت دو هزار و 504 کیلومتر مربع، سالانه 259 میلیمتر گزارش شده است.
وی با اشاره به اینکه حجم نزولات سال گذشته در تربت حیدریه 650 میلیون متر مکعب بوده است گفت: بیش از 70 درصد از این حجم و مقدار 442 میلیون متر مکعب تبخیر شده و فقط 175 میلیون متر مکعب در جریان آب های زیرزمینی قرار گرفته است.
طلعتی با بیان اینکه میزان مصرف آب و برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی در این شهرستان افزایش یافته، افزود: حدود 217 میلیون متر مکعب آب سالانه به آبخوان های سفره زیرزمینی این شهرستان وارد می شود و این در حالی است که خروجی آن 42 میلیون متر مکعب بیشتر از ورودی آن است.
مدیر امور منابع آب منطقه تربت حیدریه گفت: 92 درصد منابع آب شهرستان تربت حیدریه در بخش کشاورزی، دو درصد در بخش صنعت و خدمات و فقط شش درصد در بخش آب شرب خانگی مصرف می شود.
مهدی طلعتی تنها راهکار برای حفظ آب موجود در تربت حیدریه را مدیریت مصرف عنوان کرد.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(