خانه / اخبار / تربت حیدریه / خاموشی چاههای کشاورزی باعث صرفه جویی سالانه بیش از 50 میلیون مترمکعب آب در مه ولات شد

خاموشی چاههای کشاورزی باعث صرفه جویی سالانه بیش از 50 میلیون مترمکعب آب در مه ولات شد

تربت حیدریه – مدیر جهاد کشاورزی مه ولات گفت: خاموشی 75 روزه چاه های کشاورزی از سوی کشاورزان باعث شده صرفه جویی سالانه بیش از 50 میلیون متر مکعب آب در این شهرستان شد.

به گزارش ایرنا، حسین محمدی روز یکشنبه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی افزود: با توجه به وضعیت بحرانی سفره های آب زیرزمینی در دشت مه ولات جلسات متعدد ترویجی و آموزشی برای متقاعد کردن کشاورزان به اجرای طرح خاموشی 75 روزه چاههای کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند برگزار شد که این امرکمک قابل توجهی برای ذخیره و جلوگیری از شور شدن منابع آب را در پی داشت.

وی گفت: خاموشی 75 روزه چاه های کشاورزی در مواقع غیر ضروری برداشت آب در مه ولات باعث جلوگیری از کاهش سطح آبهای زیرزمینی و فرونشست زمین و کاهش هزینه های مصرف انرژی برق شده است.

وی اظهار کرد: برنامه خاموشی چاه های آب کشاورزی برای اولین بار در کشور و به صورت آزمایشی در شهرستان مه ولات اجرا شده است.

محمدی با اشاره به افزایش مراکز و خطوط ضبط و فرآوری پسته، افزود: در دو سال اخیر با پرداخت تسهیلات به واحدهای ضبط و فرآوری پسته در این شهرستان شاهد تحول چشمگیر در توسعه و تجهیز این واحدها بودیم بطوریکه تعداد آنها از 20 واحد به بیشتر از 40 واحد رسیده است.

وی بیان کرد: فراوری پسته در شهرستان مه ولات بصورت کاملا بهداشتی انجام شده و از بروز مشکلاتی مانند حمل پسته تازه که منجر به آلودگی محصول به سم افلاتوکسین می شود جلوگیری شده است.

او با اشاره به طرح آبیاری تحت فشار در مه ولات، افزود: چهار هزار هکتار از باغات پسته و انار این شهرستان زیرپوشش آبیاری تحت فشار قرار دارند که این اقدام باعث صرفه جویی 10 میلیون متر مکعب آب در سال شده است.

محمدی گفت: هم اکنون 630 کیلومتر کانال کشی و لوله گذاری در باغات این شهرستان انجام شده که باعث صرفه جویی سالانه 450 هزار متر مکعب آب کشاورزی می شود.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(