خانه / اخبار / حماسه ۹دي ۵۷ تربت حيدريه براي هميشه بر تارک تاريخ انقلاب مي درخشد

حماسه ۹دي ۵۷ تربت حيدريه براي هميشه بر تارک تاريخ انقلاب مي درخشد

مردم تربت حیدریه در ۹ دی سال ۵۷ با خلق حماسه‌ای عظیم رژیم منحوس پهلوی را ۴۳ روز زودتر از سایر شهرهای کشور سرنگون کردند.
نهم دی تربت حیدریه - میدان مجسمه سابق - میدان شهدای فعلی

نهم دی تربت حیدریه – میدان مجسمه سابق عکس از گروه Torbatiha تربتی ها در فیسبوک

نهم دی ماه با تمام افتخاراتش در سال 57 و تکرار شکوهش در سراسر کشور در سال 88، از راه رسید، یاد و خاطره آن تداعی ایثار مردم تربت حیدریه و کشور عزیزمان ایران اسلامی است که سبب شکوه، عزت و سرافرازی همگان شد.

در نهم دی ماه 57 تربت حیدریه حماسه آفرینانی داشت که توانستند با محوریت روحانیت در به زیر کشیدن مجسمه شاه خائن  43 روز زودتر از دیگر شهرهای کشور افتخار آفرینی کنند، مردم ولایی و خط شکن تربت حیدریه در نهم دی ماه 57 علیه حکومت منحوس پهلوی قیام و آن را سرنگون کردند.

در این روز مردم شهرستان به سمت میدان مجسمه که بعد از انقلاب اسلامی به نام میدان شهدا تغییر کرد حرکت کرده و با اینکه تدابیر شدید امنیتی از طرف حکومت شاه تشکیل شده بود ولی در برابر غیرت و عزم مردم تربت حیدریه نتوانست دوام بیاورد و بعد از اینکه 10 نفر از مبارزان به شهادت رسیدند، مردم با حرکتی عظیم خود را به میدان رساندند تا نماد ظلم و فساد را برای همیشه از انظار عمومی محو و نابود کنند که بعد از درگیری‌های فراوان بین مردم و نیروهای امنیتی و زخمی شدن چند تن از مردم، بالاخره این استقامت و پایداری مردم بود که توانست نیروهای امنیتی را مجبور به عقب نشینی کند تا بتوانند مجسمه ننگین شاه خائن را از بالای جایگاه ویژه‌اش به زیر بکشند و با صدای الله اکبر، خمینی رهبر جشن پیروزی انقلاب اسلامی را در این گوشه از ایران اسلامی برپا کنند.

در 9 دي خون ۱۰جوان رشيد به نام هاي مصطفي امامي، حسنعلي پاکروان، علي اکبر خاکشور، حسينعلي دلدار، عليرضا شيباني، غلامرضا صابريان، قدرت صالحي، رضا عسگري، محمدحسين فخار و عليرضا کارگزار براي به زير کشيدن مجسمه منحوس محمدرضاشاه خائن بر سنگفرش سرد خيابان ريخته شد و ۱۲نفر نيز در اين حادثه بزرگ مجروح شدند تا نام تربت حيدريه در تاريخ انقلاب بماند.

میدان شهدای تربت حیدریه (مجسمه سابق)

میدان شهدای تربت حیدریه (مجسمه سابق)

يکي از جانبازان قيام ۹دي ۵۷ گفت: مردم ساعت ۹صبح روز ۹دي سال ۵۷ براي پايين کشيدن مجسمه شاه تجمع کردند که در جريان راهپيمايي يکي از مأموران طاغوت که نقاب بر صورت داشت به سمت شهيدپاکروان تيراندازي کرد که گلوله به صورت وي اصابت کرد. لحظاتي بعد همان مأمور به سمت من تيراندازي کرد که گلوله به پايم اصابت کرد و احساس درد کردم. «احمد کاشمري» مي افزايد: به هوش که آمدم متوجه شدم شهر در اختيار مردم قرار گرفته است.

يکي ديگر از جانبازان ۹دي مي گويد: همه در ميدان مرکزي شهر تجمع کرده بودند و مأموران شاه هم از حرکت مردم به سمت ميدان مجسمه شاه سابق جلوگيري مي کردند اما مردم خشمگين و عصباني بدون توجه به اخطارهاي مأموران به سمت مجسمه حرکت خود را ادامه دادند و در طول مسير هم آن ها با تيراندازي به سمت مردم تعدادي را شهيد و مجروح کردند. «ابراهيمي» مي افزايد: در حال شعار و حرکت به سمت مجسمه بوديم که تيري به سمت من شليک شد و به پايم اصابت کرد و مجروح شدم و به بيمارستان منتقل شدم. حالا هم خوشحالم که توانستم در انقلاب نقشي هرچند کوچک داشته باشم.

اما حال انتظاری که مردم شهرستان از مسئولین محترم دارند رسیدگی به وضعیت اشتغال جوانان شهرستان (که درصد زیادی از جوانان برای اشتغال به شهرهای مجاور مهاجرت میکنند) ، ایجاد مکان های تفریحی و پیشرفت شهر از جمله  پیشرفت صنعتی می باشد که مسئولین باید این مهم را پیگیری و به سرانجام برسانند.

درباره تربت حیدریه

1 نظر

  1. این تیکه آخرشو خوب اومدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(