خانه / اخبار / تربت حیدریه / حادثه خیزترین نقطه جاده تربت حیدریه همچنان قربانی می گیرد/ اعتبار بهسازی جاده به کام دیگران

حادثه خیزترین نقطه جاده تربت حیدریه همچنان قربانی می گیرد/ اعتبار بهسازی جاده به کام دیگران

حادثه خیزترین جاده تربت حیدریه در حالی همچنان قربانی می گیرد که بازسازی و ایمن کردن این جاده به بهای ناهماهنگی بین دستگاه های متولی هر روز به تاخیر افتاده و کار به جایی رسیده که اعتبار اختصاص یافته به آن به بهانه برگشت نخوردن در بهسازی جاده دیگری هزینه می شود.
جاده مشهد - تربت حیدریه

جاده مشهد – تربت حیدریه

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال ایجاد کمربندی جاده مشهد- تربت حیدریه، هفت کیلومتر جاده قبلی از روستای منظر تا پل الغدیر در محل ورودی دانشگاه آزاد با وجود پر تردد بودن همچنان محل عبور خودروهای سبک و سنگین است.

ولی به علت عرض کم و دو طرفه بودن جاده از یک سو و نیز ورود و خروج خودروها (از شهرک ولیعصر به جاده و بالعکس در دو تقاطع)، متاسفانه حوادث ناگواری اتفاق می افتد که آخرین آن به تصادف مرگ بار خودرو نیسان و پژو در نزدیکی پمپ بنزین انتهای بلوار انقلاب شهرک ولیعصر مربوط می شود.

خبرنگار مهر برای مشخص کردن اینکه بالاخره وضعیت این جاده یا بلوار چه خواهد شد و چه کسی متولی آن است گفتگویی با مسؤلین ذی ربط انجام داده است.

تنها با اعتبارات ملی و کلان می توان پروژه 7 کیلومتری فلکه ترمینال تا دانشگاه آزاد را طی یکی دو سال تمام کرد.

ایمان مقید معاون مدیرکل ورئیس اداره راه و شهر سازی تربت حیدریه درباره جاده تربت حیدریه- مشهد از منظر تا پل الغدیر به خبرنگار مهر اظهارکرد: طبق قوانین وزارت راه و شهر سازی از آن جائی که جاده کمربندی احداث شده است، این 7 کیلو متر می بایست به شهرداری واگذار شود اما چون شهرداری توان اجرای این پروژه را ندارد راه و شهر سازی تقبل کرده است که آن را اجرا کند.

اعتبارات فعلی تکمیل پروژه را 10 سال به درازا می کشاند

وی افزود: تا کنون 1.2 کیلومتر آن را آسفالت و تحویل شهرداری داده ایم و مابقی این مسیر را تعریض و آماده آسفالت کرده ایم که حدود 8 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

وی افزود: امسال با پیگیری نماینده شهرستان 5 میلیارد ریال از محل اعتبارات افزایش ایمنی جاده های منتهی به تربت حیدریه به این جاده اختصاص یافته است که قرار داد آن با پیمانکار منعقد و آماده کار است.

وی ادامه داد: اما از آنجائی که اتمام تعریض آسفالت، جدول گذاری و روشنایی این جاده حدود 10 میلیارد تومان هزینه در بر دارد که با این اعتبارات حدود ده سال طول می کشد تا به اتمام برسد و تنها با اعتبارات ملی و کلان می توان پروژه را طی یکی دو سال به سرانجام برسانیم.

حادثه خیز ترین نقطه در تربت حیدریه

مقید گفت: این جاده دو طرفه به طول 6 کیلو متر یعنی از منظر تا پل الغدیر بالقوه حادثه خیز ترین نقطه شهرستان است که درچند سال گذشته چند حادثه منجر به فوت داشته است.

وی افزود: این جاده دارای دو نقطه حادثه خیز تقاطع دانشگاه آزاد و تقاطع بلوار انقلاب(پمپ بنزین) است، که در یکی دو سال اخیر در تقاطع دانشگاه آزاد با احداث پل هوایی عابر پیاده، تعریض تقاطع، نصب دوربین کنترل سرعت، نصب سرعت گیر متعدد و تابلو توقف ممنوع ، سرعت را در این نقطه مدیریت و تصادف منجر به فوت در این تقاطع نداشتیم.

 

رئیس راه و شهر سازی تربت حیدریه در پاسخ به اینکه آیا می شود از پلی که در این نقطه است به عنوان پل زیر گذر استفاده کرد گفت: این پل که از زیر جاده می گذرد ارتفاع کوتاهی دارد و امکان گود برداری به واسطه اینکه به فونداسیون پل می رسد و جود ندارد.

اعتبار اصلاح انتهای بلوار انقلاب در محل خودش هزینه نشده است

مقید در مورد تقاطع پمپ بنزین که از دیگر نقاط حادثه خیز این جاده است گفت: ورود و خروج راههای عمود بر محور شریانی ممنوع است و از این رو بلوار انقلاب شهرک که به جاده اصلی منتهی می شود باید طبق نشریه 415 وزارت راه و شهرسازی ورودی و خروجی آن اصلاح شود.

وی ادامه داد: متاسفانه در گذشته اداره مسکن و شهرسازی سابق اعتباری را برای اصلاح انتهای بلوار انقلاب در اختیار شهرداری قرار داده است که در محل خودش هزینه نشده است.

وی افزود: در حال حاضر نیز شورای ترافیک شهرستان شهرداری را ملزم کرده است که تا هنگام اصلاح ورودی و خروجی انتهای این بلوار مسیر را ورود ممنوع و مسدود کند که شهرداری این کار را انجام داده است.

بهسازی جاده مشهد به قیمت برگشت نخوردن اعتبار جاده تربت حیدریه

وی ادامه داد: با هماهنگی های انجام شده بین مسئولین شهرستان مقرر شد 5میلیارد ریال اعتباری که امسال به این جاده اختصاص داده شده است برای آسفالت ورودی و خروجی انتهای بلوار انقلاب هزینه شود اما هنوز شهرداری نسبت به احداث ورودی و خروجی استاندارد و دیوار ساحلی اقدام نکرده است و ما برای اینکه این اعتبار برگشت نخورد باید آن را در بهسازی جاده مشهد ازمنظر تا پل الغدیر بکار ببریم.

مقید گفت: با توجه به اینکه این جاده ورودی شهر تربت حیدریه است ودر حال حاضر مشاغلی که در آنجا است سیمای ورودی شهر را نازیبا کرده است شهرداری می تواند قبل از اینکه چنین اتفاقی در مورد این 7کیلومتر بیفتد مدیریت آن را برعهده بگیرد و طرحی را طبق ضوابط شهر سازی آماده کند که هم در آمد زایی برای شهرداری داشته باشد وهم از زشت شدن سیمای ورودی شهر در آینده جلوگیری کند.

شهرداری تکلیفی نسبت به جاده خارج از محدوده شهر ندارد

مهدی ناصری شهردار تربت حیدریه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد:شهرداری تکلیفی نسبت به جاده خارج از محدوده شهر ندارد ولی علی رغم محدودیتهای مالی فراوان به جهت تسهیل در کار مردم حاضر شده است جدول گذاری ورودی و خروجی تقاطع پمپ بنزین (انتهای بلوار انقلاب) را انجام دهد که البته بایستی زیر سازی و بیس کار توسط اداره راه و شهر سازی انجام شود همچنین دیوار ساحلی اگر هزینه آن را امور آب بر عهده بگیرد شهرداری می تواند انجام دهد.

وی افزود: از آن جائی که برای هدایت آبهای سطحی مسکن مهر برنامه ریزی صحیح انجام نشده است این آبها به شرق شهرک ولی عصر و از آنجا به انتهای جاده تربت- مشهد و انتهای بلوار انقلاب می رسد که در این نقطه به بن بست می رسد و معلوم نیست به کجا باید برود، ضمن اینکه پمپ بنزین و انبار قند و شکر که در ادامه این مسیر است در مسیل ساخته شده و مانع عبور آب است و با کوچکترین بارندگی آب به داخل خیابانهای شهرک سرازیر می شود.

شهردار گفت: در صورتی که اداره راه و شهرسازی ورودی و خروجی تقاطع را آماده کند نسبت به جدول گذاری ورودی و خروجی اقدامی کنیم ضمن اینکه طرح ترافیکی انتهای بلوار انقلاب با هزینه شهرداری توسط مشاورین تهیه شده است.

ناصری افزود: اقداماتی خوبی در جهت تعریض این 7 کیلو متر توسط راه و شهرسازی انجام شده است و امیدواریم با پیگیری مستمر مسئولین شهرستان هر چه زودتر به بهره برداری برسد.

 

وی گفت: بلوار امام رضا با وجودی که سالها در اختیار وزارت راه بوده است در شرایطی تحویل شهرداری شده است که آسفالت مناسبی ندارد و جهت تعریض پل ملکی که در این بلوار قرار دارد شهرداری باید چند میلیارد تومان هزینه کند در صورتی که اداره راه طی بیش از چند دهه هیچ اقدامی در این موارد انجام نداده است.

وی افزود: کار در مسیر ورودی شهر ( چهارراه خواف ) سالها در حیطه اداره راه بوده است و کوچکترین اقدامی در جهت بهسازی آن انجام نداده است در صورتی که شهرداری تعریض پل ورودی این مسیر(مقابل کشتارگاه)را در دستور کار قرار داده است که تملک، تعریض، جابجایی تاسیسات و آسفالت این مسیر حدود 2 میلیارد تومان برای شهرداری هزینه در بر دارد.

مسدود کردن انتهای بلوار انقلاب شهرک ولیعصر به دستور مقام قضائی

ناصری درمورد مسدود کردن انتهای بلوار انقلاب که منتهی به جاده تربت مشهد است گفت: مسدود کردن انتهای بلوار انقلاب دستورمقام قضائی به شهرداری بوده است که شهرداری هم این کار را انجام داده است.

شهردار تربت حیدریه درباره پیشرفت فیزیکی بلوار انقلاب تصریح کرد: اداره مسکن و شهرسازی سابق در سال 89 حدود 3 میلیارد ریال جهت آسفالت این بلوار به شهرداری واگذار که متاسفانه در جای خودش هزینه نشده است، شهرداری امسال قسمتی از لاین دوم این بلوار را آسفالت کرد اما در ادامه به دلیل حفاری اداره آب و گاز این روند متوقف شد و در حال حاضر نیز 50 درصد از آسفالت لاین دوم بلوار انقلاب باقی مانده است که در سه ماهه اول سال 93 انجام خواهد شد.

اعتبار فعلی باید برای حل مشکل تقاطع انتهای بلوار انقلاب شهرک ولیعصر

ابوالقاسم خسروی نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس درباره این جاده به خبرنگار مهر گفت:5 میلیارد ریال اعتبار در سال 92 برای جاده تربت مشهد (از منظر تا پل الغدیر) از وزارت راه و شهرسازی گرفتیم که مقرر شد به واسطه مشکلاتی که ورودی و خروجی انتهای بلوار انقلاب که منتهی به این جاده است برای مردم بوجود آورده است هزینه شود و می بایست این کار مشترک را شهرداری،اداره راه و شهرسازی و آب منطقه ای انجام دهند که عدم هماهنگی این نهادها باعث شده است اقدامی صورت نگیرد.

وی افزود:به دلیل هدایت آبهایی سطحی مسکن مهر به انتهای این بلوار و حادثه خیز بودن این تقاطع مشکلات عدیده ای برای شهروندان بوجود آمده است که باید در اسرع وقت نسبت به احداث دیوار ساحلی که از جاری شدن سیل به خیابان جلوگیری می کند و احداث ورودی و خروجی انتهای این بلوار توسط نهادهایی مربوطه اقدام شود تا مردم از بلاتکلیفی در بیایند و از ناهماهنگی این ارگانها صدمه نبینند.

خسروی گفت:همچون گذشته که اعتباراتی برای این 7 کیلومتر جاده گرفته ایم به دنبال اعتبارتی در سال آینده برای بهسازی آن هستیم اما در حال حاضر باید با اعتبار فعلی مشکل تقاطع انتهای بلوار انقلاب حل شود.

66 کشته و زخمی در تصادفات سه راهی دانشگاه تا ابتدای منظر

محمد جواد امیری مدیر مرکز فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه درباره آمار تصادفات سه راهی دانشگاه تا ابتدای منظر گفت: از ابتدای سال جاری تا اول بهمن ماه در این مسیر 38تصادف به وقوع پیوسته است.

وی افزود: در این تصادفات 66نفر مصدوم شده اند که 2نفر در سر صحنه فوت کردند، سه نفر در محل درمان سرپایی شده و61نفر به بیمارستان منتقل شدند که البته آمار شامل فوتی های مصدومام منتقل شده به بیمارستان نیست.

مدیر مرکز فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه تصریح کرد: بیشترین آمار تصادفات در این مدت زمانی مربوط به شهریور ماه است که 19فقره بوده است.

گزارش: حسن نیکنام

درباره تربت حیدریه

1 نظر

  1. واقعا که همینطوره ، کسی هم به فکر تربت نیست. :negative:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(