خانه / اخبار / ایران و جهان / ثبت نام همزمان هاشمی رفسنجانی و مشایی در انتخابات ریاست جمهوری

ثبت نام همزمان هاشمی رفسنجانی و مشایی در انتخابات ریاست جمهوری

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.
رحیم مشایی,هاشمی رفسنجانی

رحیم مشایی,هاشمی رفسنجانی

به گزارش نامه، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و اسفندیار رحیم مشایی دقایقی پیش به طور هم زمان وارد وزارت کشور و در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ثبت نام کردند.

«اکبر هاشمی رفسنجانی» روحانی و سیاست‌مدار ایرانی در سوم شهریور 1313 در روستای بهرمان از توابع شهرستان رفسنجان در استان کرمان به دنیا آمد؛ وی یکی از 9 فرزند میرزا علی هاشمی بهرمانی بود.

او تحصیلات خود را از سن 5 سالگی در نوق آغاز کرد و در سن 14 سالگی برای ادامه تحصیل علوم دینی به شهر قم سفر کرد و در محضر اساتیدی چون حضرات آیات محمدرضا گلپایگانی، شهاب‌الدین نجفی مرعشی و سید حسن طباطبایی بروجردی به تحصیل علوم دینی پرداخت.

هاشمی رفسنجانی فعالیت سیاسی خود علیه رژیم پهلوی را به صورت جدی از 1340 آغاز کرد و در مجموع از سال‌های 1337 تا سال 1357، هفت بار دستگیر شد و 4 سال و 5 ماه را در حبس گذراند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با عضویت شورای انقلاب اسلامی درآمد و مدتی نیز سرپرست وزارت کشور را برعهده داشت.

وی همچنین یکی از اعضای اولیه و مؤسس جامعه روحانیت مبارز و حزب جمهوری اسلامی بود. اصلی‌ترین سمت وی در دوران پس از انقلاب اسلامی ریاست چندین دوره مجلس شورای اسلامی و همچنین فرماندهی کل قوا در ماه‌های پایانی جنگ ایران و عراق بود.

فعالیت به عنوان یکی از ائمه جمعه موقت تهران و همچنین جانشینی امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع نیز یکی از دیگر مناصب هاشمی رفسنجانی در دهه 60 بود.

آیت‌الله هاشمی در انتخابات سال 1368 ریاست جمهوری به عنوان پنجمین رئیس جمهور اسلامی ایران به این سمت انتخاب شد و  طی دو دوره سمت ریاست جمهوری را برعهده داشت.

همچنین هاشمی رفسنجانی پس از پایان دوره ریاست جمهوری با حکم مقام معظم رهبری با عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

هاشمی رفسنجانی بین سال‌های 1386 تا 1389 ریاست مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشت و هم اکنون نیز نماینده مردم تهران در این شورا است.

هاشمی رفسنجانی تجربه یک شکست را نیز در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 را نیز در کارنامه دارد که عرصه رقابت را به محمود احمدی‌نژاد واگذار کرد.

اسفندیار رحیم مشایی در آبان ماه سال 1339 در رامسر متولد شد. مهندسی الکترونیک را از دانشگاه صنعتی ‏اصفهان گرفت و پس از تشکیل وزارت اطلاعات در سال 63، «مسئول تدوین استراتژی ‏نظام جمهوری اسلامی در خصوص اکراد ایرانی» بود. وی ‏در زمان تصدی آیت‌الله ری شهری بر وزارت اطلاعات نیز مسئولیت «مناطق بحرانی کشور» را عهده‌دار ‏شد.

او همچنین از موسسین «موسسه مطالعات علمی» (در سال 76) وابسته به وزارت اطلاعات است که عمده فعالیت‌اش ‏تحقیق و پژوهش و ارائه راهکار در خصوص مسائل قومیت‌های ایرانی، شناخت بیشتر آنان و همبستگی ملی است. ‏وی سپس به وزارت کشور رفت و در دولت هاشمی مدیرکل اجتماعی وزارت کشور شد و از آنجا ‏به رادیو پیام و سپس به شهرداری منتقل شد.

وی در دوره اول ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را عهده‌دار شد. او همچنین در دولت نخست احمدی‌نژاد، جانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، ‏عضو شورای نظارت بر صداوسیما، عضو شورای فرهنگی دولت، نماینده رئیس جمهور در شورای نظارت بر ‏سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، عضو کمیسیون‌های اقتصاد و فرهنگی دولت بود و علاوه بر آن، ریاست مرکز مطالعات جهانی شدن و ریاست کمیته ‏عالی طرح خط لوله گاز ایران-پاکستان-هند را بر عهده داشت.

مشایی همچنین در دولت دهم ابتدا با حکم احمدی‌نژاد به عنوان اول برگزیده شد و پس از نامه مقام معظم رهبری از این سمت برکنار و با حکم احمدی‌نژاد رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور شد.

وی هم اکنون علاوه بر ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد، مسئولیت‌های زیر را نیز با حکم احمدی‌نژاد برعهده دارد:

مسئولیت انتصاب مدیر عامل صندوق مهر امام رضا، مسئولیت کنترل و نظارت مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری، نماینده تام الاختیار رئیس‌جمهور در ستاد مرکزی راهیان نور، رئیس کارگروه زیارت و فرهنگ رضوی، عضویت در شورای فرهنگی دولت با حکم رئیس جمهور، رئیس کمیته ‏عالی در مورد طرح خط لوله گاز ایران – پاکستان – هند، نماینده رئیس‌جمهور در شورای نظارت بر صدا و سیما، عضو کمیسیون اقتصادی دولت، نظارت برکار سخنگوهای دولت و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت، نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور خاورمیانه.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(