خانه / اخبار / ایران و جهان / برای گسترش صنایع در خراسان، آب نداریم

برای گسترش صنایع در خراسان، آب نداریم

خشکسالی

خشکسالی

روزنامه شهرآرا در شماره 1932 روز دوشنبه گزارشی در گفت و گو با معاون وزیر نیز با عنوان ‘ برای گسترش صنایع در خراسان، آب نداریم’منتشر کرده است.

چند سالی است که بحث انتقال آب به شرق کشور مطرح است و با اتمام مطالعات اولیه آن، طرح انتقال آب به فلات مرکزی کلید خورده است. در عین حال این طرح درازمدت بوده و حداقل به این زودی ها آب شیرین شده ای از عمان به خراسان رضوی نمی رسد.
چنانکه معاون وزیر نیرو روز گذشته اعلام کرد: هزینه شیرین سازی هر مترمکعب آب دریا 5400 تومان است؛ البته آب شیرین کن علاوه بر قیمت بالای تمام شده، دارای آسیب های زیست محیطی است.
به گفته رحیم میدانی، رقم 5هزار و 400 تومان برای هر مترمکعب شیرین سازی آب دریا با برق کیلوواتی 50تومان است که البته این قیمت واقعی برق نیست و قیمت آن 260 تومان است. البته در سال آینده قیمت تمام شده خرید آب شیرین افزوده خواهد شد.
وی افزود: آیا منطقی است که بگذاریم منابع آبی بدون وجود سدها به دریا بریزند و آنگاه برای شیرین سازی هر متر مکعب آب هزینه و برق مصرف شود. علاوه بر اینکه این کار آلایندگی های مختلفی برای محیط زیست خواهد داشت.

سدسازی را باید با رعایت اصول بپذیریم
این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهار داشت: شما اگر بخواهید یک واحد آب دریا را شیرین کنید، باید 4واحد آب از دریا بردارید و آن سه واحد شورتر شده را دوباره به دریا برگردانید که این ها از عوارض شیرین سازی آب دریاست؛ بنابراین وجود سدسازی ها در کشور را با رعایت اصول باید بپذیریم و دچار افراط و تفریط هم نشویم.

میدانی تصریح کرد: امروز مردم ساکن در تهران از وزارت نیرو آب می خواهند و صنایع نیز نیاز به آب دارند. برای توسعه صنایع خراسان رضوی می گویند آب دریا در جنوب کشور را شیرین کنید و برای مصرف صنایع این منطقه بیاورید که نمی توان در این زمینه ها با احساسات حرف زد.
این مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: ما در حال حاضر در مرکز کشور آبی برای اختصاص نداریم. اگر بخواهند صنایع فولاد را در خراسان رضوی توسعه بدهند، ما آبی برای تحویل به این طرح ها نداریم.
به گفته میدانی، باوجوداین در بسیاری از مناطق کشور که نیازمند توسعه صنعتی است و در بسیاری از استان ها که تحصیل کردگان دانشگاهی به دنبال کار هستند، این موضوع هم ضرورت مهمی بود که در بازنگری طرح های سدسازی باید در نظر می گرفتیم.
وی با اشاره به تغییر رویکردها در مدیریت آب بیان کرد: یکی از عناوین مهم در بودجه آب کشور بهبود بهره برداری از ذخایر موجود است و ما تا سال95 ردیف این بودجه را به شش برابر افزایش دادیم و رقم 125میلیارد تومان به 750 میلیارد تومان رسیده است و 500درصد افزایش در این بخش اتفاق افتاد.

به جای دنبال مافیابودن، باید مدیریت منابع آب را دریابیم
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه آیا برای افزایش 7برابری بودجه آب در این بخش مافیایی وجود داشته است، تصریح کرد: ما استدلال کردیم و سازمان مدیریت نیز آن را پذیرفت و ما به جای اینکه به دنبال مافیا باشیم، باید مدیریت منابع آب را خوب بفهمیم و به موارد کارشناسان توجه کنیم.
وی اظهارداشت: این سوال مطرح شده که آیا وزارت نیرو در ساخت سدهای جدید تغییر رویکرد داده که پاسخ منفی است. واقعا ما از روز اول دولت بدون اینکه فشاری به ما وارد شود، خودمان به عنوان کسانی که اعتقاد داشتیم باید با دید منطقی و توام با علم و آگاهی به گذشته نگاه کنیم، حرکت کردیم.
میدانی ادامه داد: وقتی پروژه های سدسازی را بررسی کردیم، به چندین دلیل احساس کردیم که باید در پروژه های سدسازی بازنگری کنیم. یک دلیل مهم تغییرات اقلیم است که از حدود 15سال پیش تاکنون وقتی آمارهای بارش را تحلیل می کنیم، نشان می دهد که با یک شکست هیدرولوژیکی مواجه شده ایم.
این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: درست است که در بارش های سالیانه دچار نوسان می شویم ولی گاهی این نوسانات یک روند کاهشی شدیدی به خود می گیرد که اصطلاحاً می گوییم نوعی شکست در آن ایجاد شده است. میدانی بیان کرد: بنابراین دیگر با آن اعداد و ارقام بارش های گذشته مواجه نیستیم و ما باید در مطالعات منابع آب به صورت جدی بازنگری کنیم.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(