خانه / اخبار / تربت حیدریه / بحران کم آبی دامن 4 شهر خراسان رضوی را گرفت

بحران کم آبی دامن 4 شهر خراسان رضوی را گرفت

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: از مجموع 72 شهر این استان به جز مشهد 22 شهر از نظر تولید، تامین و توزیع آب شرب در نقطه سر به سر و چهار شهر در وضعیت بحرانی قرار دارند.
بحران آب

بحران آب

محمد طاهری با اشاره به اینکه  شهرهای بینالود، ملک آباد، گلبهار و تربت حیدریه از مناطق درگیر با بحران کم آبی هستند از مردم این شهرستان خواست از مصرف نادرست آب خودداری کنند.

وی تصریح کرد:  متوسط بارندگی در خراسان رضوی تا پایان دی ماه امسال 37 میلیمتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با متوسط بارندگی 57 میلیمتر، حدود 36 درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: در حال حاضر،  100 درصد جمعیت شهری این استان زیرپوشش خدمات آب شرب قرار دارند.

طاهری افزود: فقط 10 درصد روستاهای استان از آب شرب شهری و خدمات این شرکت بهره مند نیستند.

وی گفت: با در نظر نگرفتن شهر مشهد، 24 درصد از جمعیت شهرهای استان خراسان رضوی نیز از خدمات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب برخوردارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی  با اشاره به اجرا و بهره برداری از طرح جمع آوری فاضلاب در 9 شهرستان افزود: این طرح در بخشی از شهرهای تربت حیدریه، نیشابور، سبزوار و گلبهار به بهره برداری رسیده و در شهرهای گناباد، تایباد، تربت جام، قوچان و طرقبه در حال اجرا است.

وی تصریح کر: در استان خراسان رضوی 1300 کیلومتر شبکه فاضلاب اجرا شده که برای ادامه و تکمیل شبکه 200 میلیارد ریال مورد نیاز است.

طاهری  در زمینه طرح فاضلاب تربت حیدریه نیز گفت: از مجموع 315 کیلومتر شبکه فاضلاب در این شهر 230 کیلومتر با هزینه 400 میلیارد ریال اجرا و به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین تصفیه خانه ای با ظرفیت 13 هزار مترمکعب در شبانه روز در این شهر مورد بهره برداری قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی  با اشاره به برخورداری 50 درصد مشترکین تربت حیدریه از خدمات جمع آوری بهداشتی فاضلاب گفت: 70 درصد از شبکه فاضلاب این شهر اجرا شده که با روند کنونی تخصیص اعتبارات تکمیل شبکه دست کم چهار سال به طول می انجامد.

طاهری ادامه داد: در تربت حیدریه به ویژه در شهرک ولی عصر(عج) این شهرستان اجرای 650 کیلومتر شبکه فاضلاب و نصب 6500 فقره انشعاب فاضلاب با مشارکت مردم، مساعدت شرکت آبفای استان و شهرستان در قالب طرح فاینانس داخلی صورت گرفت.

وی افزود: با توجه به سیاستگذاری اصل 44 و تاکید وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب در صورت ورود بخش خصوصی دیگر شهرهای استان نیز به این حوزه، این شهرها هم می توانند از شبکه فاضلاب شهری برخوردار شوند.

طاهری گفت: در مجموع سه طرح ملی استانی در بخش آب شامل آبرسانی به شهرهای تربت حیدریه، تربت جام، طرقبه و شاندیز، هفت طرح ملی و استانی در بخش فاضلاب و یک طرح ملی فاضلاب در تربت حیدریه با اعتبار 270 میلیارد ریال در حال اجرا است.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(