خانه / اخبار / ایران و جهان / ایران و 1+5 به توافق رسیدند

ایران و 1+5 به توافق رسیدند

دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و سرپرست گروه مذاکره کننده ایرانی با گروه ۱+۵ در ژنو پس از اعلام رسمی توافق هسته ای ایران و کشورهای غربی، با خبرنگاران کشورمان نشست خبری برگزار کرد و درباره جزئیات این توافق توضیحاتی داد.
توافق ایران و 1+5

توافق ایران و 1+5

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و سرپرست گروه مذاکره کنندگان ایرانی در ژنو، پس از امضای توافقنامه با گروه 1+5 در نشست خبری دوم خود، پاسخگوی خبرنگاران فارسی زبان بود.

دکتر ظریف در این نشست گفت: در مذاکرات به سمت رفع کلیه تحریم ها حرکت خواهیمکرد، بدون آنکه برنامه هسته ای خود را متوقف کنیم. اورانیوم غنی شده 5 درصد به شکل گذشته ادامه می یابد، هیچ یک از مراکز غنی سازی، تعطیل نمی شود. هم فردو و هم نطنز به کار خود ادامه می دهند، برنامه آب سنگین ما در اراک ادامه خواهد یافت، هیچ ماده ای از ایران خارج نمی شود و در کنار این ها هیچ تحریم جدیدی علیه ایران اعمال نمی شود و تحریم های موجود به سمت کاهش خواهد رفت. ضمن این که دارایی های ایران که به شکل ظالمانه مسدود شده بود، آزاد می شود.

 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بر اساس توافق ایران و 1+5 حق غنی سازی ایران در سند مورد توافق قید شده و علاوه بر این تاسیسات نطنز،فردو و اراک به فعالیت کنونی خود ادامه می دهند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص توافق ایران و 1+5 گفت:حق غنی سازی ایران در سند نهایی به رسمیت شناخته شد و در برنامه خواهد بود.
وی افزود: نطنز فردو و اراک به فعالیت کنونی خود ادامه می دهند.

ظریف افزود: تحریم ها افزایش نخواهد یافت و کاهش می یابد و یک صفحه از سند 4 صفحه ای مورد توافق به تحریم ها اختصاص دارد.

وزیر خارجه تاکید کرد: چون به سوخت 20 درصد نیاز نداریم به مدت 6ماه آن را تولید نخواهیم کرد.

به گفته ظریف ‫حق غنی سازی ایران در دو جای متن به رسمیت شناخته شد‬.

همچنین مهر کسب اطلاع کرد که بر اساس متن سند تحریم نفتی ایران متوقف‬ ، ‫فروش نفت در سطح فعلی حفظ می شود‬، ‫تحریم پتروشیمی به طور کامل رفع می شود‬.

‫تحریم صنایع خودروسازی، ‫طلا و فلزات گرانبها‬، ‫تحریم های بیمه و حمل و نقل کلا برداشته می شود‬، ‫حق غنی سازی به طور رسمی در عمل و گفتار حفظ می شود‬ و ‫ساختار برنامه هسته ای به طور کامل حفظ می شود.

عراقچی توافق با 1+5 را به ملت ایران تبریک گفت

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با 1+5 با درود به روح شهیدان هسته ای کشور توافق ایران با طرف مقابل را به ملت ایران تبریک گفت.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه بعد از توافق نهایی ایران و 1+5 در صفحه توییتر خود نوشت: سلام بر روح دانشمندان شهيد هسته اي.برنامه غني سازي ما به رسميت شناخته شد. تقديم به ملت سرفراز ايران به پاس ده سال مقاومت و ايستادگي.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(