خانه / اخبار / تربت حیدریه / احیای چرخه محیط زیست باعث افزایش گونه های جانوری در تربت حیدریه شد

احیای چرخه محیط زیست باعث افزایش گونه های جانوری در تربت حیدریه شد

محیط زیست

محیط زیست

رییس محیط زیست تربت حیدریه گفت: احیای چرخه زیست محیطی باعث حفظ و افزایش گونه­ های جانوری در این شهرستان شده است.

سعید پشم چی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال 370 راس قوچ و میش وحشی در حوزه استحفاظی تربت حیدریه سرشماری شده که این تعداد رو به افزایش است.

وی ادامه داد: براساس آمارسال 1388، فقط 13 راس قوچ و میش وحشی در منطقه شکار ممنوع ‘ژرف’ زیستگاه اصلی این حیوانات در حوزه تربت حیدریه مشاهده و ثبت شده بود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه گفت: در سرشماری روزهای اخیر تلاش و برنامه ریزی های مداوم محیط بانان و کارشناسان این اداره و اثرات حمایت های قضات و دوستداران طبیعت در این شهرستان بیش از پیش نمایان شد.

پشم چی افزود: منطقه شکار ممنوع ‘ژرف’ به عنوان یک زیستگاه ارزشمند در صورت تامین نیروی انسانی و تکمیل تشکیلات سازمانی، تهیه امکانات و تجهیزات مورد نیاز می تواند یکی از ذخیره گاه های مهم گونه شاخص قوچ و میش وحشی در خراسان رضوی قلمداد شود.

وی بیان کرد: شهرستان تربت حیدریه با 370 هزار هکتار وسعت، دارای 270 هزار هکتار اراضی ملی است که در آن خزندگان، چهارپایان، گوشت خواران و علف خواران و گونه های مختلف پرندگان وحشی وجود دارد.

رییس محیط زیست تربت حیدریه ادامه داد: در 22 هزار هکتار از ارتفاعات شمال شرق و جنوب شرق این شهر، منطقه شکار ممنوع ژرف و بزمای واقع شده که ذخیره گاه حیات وحش است.

پشم چی با بیان اینکه تربت حیدریه یکی از شهرهای غیر صنعتی محسوب می شود، اظهار کرد: وسعت بیشتر این شهرستان اراضی ملی است که می توان از این توان در زمینه گردشگری و تولید گیاهان دارویی استفاده کرد.

وی افزود: تربت حیدریه در جلوگیری از تخریب محیط زیست جزء شهرهای پیشرو در خراسان رضوی است.

وی با اشاره به کاهش شکار غیر مجاز در تربت حیدریه، اظهار کرد: دستگاه قضایی در این شهرستان به خوبی از محیط زیست حمایت می کنند که این امرباعث بازدارندگی شکار غیر مجاز شده است.

گونه های شاخص جانوری تربت حیدریه قوچ وحشی، گراز، گرگ، کفتار، روباه، شغال و پلنگ است و گونه های شاخص پرندگان این منطقه کبک، تیهو، باغرغره، کبوتر وحشی و گنجشک سانان می باشد.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(