خانه / اخبار / ایران و جهان / دنیا گواهی می‌دهد آذربایجان، ورزش چوگان نداشته است

دنیا گواهی می‌دهد آذربایجان، ورزش چوگان نداشته است

رئیس فدراسیون چوگان در واکنش به ثبت ورزش ایرانی چوگان به نام آذربایجان در یونسکو گفت: دنیا گواهی می‌دهد کشور آذربایجان ورزش چوگان نداشته است.
چوگان-ایران

چوگان-ایران

حمزه ایلخانیی زاده در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس درباره ثبت ورزش چوگان به نام کشور آذربایجان با عنوان میراث جهانی ناملموس اظهار داشت: امیدوارم چنین اتفاقی رخ ندهد. تمام دنیا گواهی می‌دهد که کشور آذربایجان اصلاً ورزشی به نام چوگان نداشته است و این ورزش قدمتی 3000 ساله در کشور ایران دارد و خواستگاه آن ایران است.

وی افزود: متاسفانه آذربایجان با لابی‌هایی که انجام داده در آستانه ثبت این ورزش به نام خود است. متاسفانه ما اصل را از دست داده ایم. البته در این رابطه مدارکی ارائه شده است و نمایندگانی از کشورمان درصدد هستند تا این اتفاق رخ ندهد.

ایلخانی عنوان کرد: فدراسیون چوگان درباره ثبت و یا عدم ثبت این ورزش کاره‌ای نیست و اصلاً در حیطه وظیفه سازمانی فدراسیون قرار ندارد؛ اما به عنوان یک ایرانی به دنبال این هستیم که این ورزش به نام ایران ثبت شود.

رئیس فدراسیون چوگان خاطرنشان کرد: اگر این اتفاق رخ دهد و کشور آذربایجان ورزش چوگان را به نام خود ثبت کند، شاید بتوان در آینده با رایزنی این ورزش را به نام خود ثبت کنیم که البته رخ دادن این مسئله بسیار ضعیف است و باید دید که آیا یونسکو قبول می کند؟ به هرحال شاید هنوز کورسوی امیدی وجود داشته باشد.

درخواست جمهوری آذربایجان برای ثبت بازی چوگان به نام این کشور در شرایطی است که بازی چوگان در ایران بیش از 3 هزار سال قدمت دارد.

این اجلاس امروز برگزار می‌شود.

درباره تربت حیدریه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(