خانه / گردشگری / تفرجگاه ها / آبشار رود معجن

آبشار رود معجن

‘رودمعجن’ روستایی در شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان ایران است. این روستا یک منطقه گردشگری است. آبشار رودمعجن که از دیدنی‌های این روستا است در 48 کیلومتری غرب شهر تربت حیدریه و در بخش بایگ قرار دارد.
آبشار رود معجن

آبشار رود معجن

از تربت حیدریه تا بایگ حدود ۲۰ کیلومتر راه است. از بایگ هم تا روستای رودمعجن حدود28کیلومتر راه است که جاده‌ای آسفالته و پیچ در پیچ است که خود جاده با پیچ های پی در پی آن خود نیز جذاب و زیبا است.

نام قدیم روستای رودمعجن [رودمهجن] بوده که درسنگ قبر‌های قدیمی موجود است. که در اسناد دورۀ قاجار عمدتاً به همین صورت نوشته می‌شده است. قدیمی ترین سند موجود مربوط به سال ۱۲۵۴ ه. ق یعنی ۱۷۸ سال پیش به همین شکل نوشته شده و بعدها به رودمعجن تغییر یافته است.نام قدیم روستای رودمعجن [رودمهجن] بوده که درسنگ قبر‌های قدیمی موجود است. که در اسناد دورۀ قاجار عمدتاً به همین صورت نوشته می‌شده است. قدیمی ترین سند موجود مربوط به سال ۱۲۵۴ ه. ق یعنی ۱۷۸ سال پیش به همین شکل نوشته شده و بعدها به رودمعجن تغییر یافته است.

با توجه به کوهستانی بودن منطقه روستای رودمعجن دارای زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی گرم و خشک می‌باشد ولی به دلیل وجود رودخانه در مرکز روستا و وجود باغ‌های سرسبز و کشتزارها و مزارع سرسبز و وجود چشمه‌های فراوان از اب و هوای نسبتا معتدل برخوردار است و از جمله روستاهای معدود خوش اب و هوای شهرستان تربت حیدریه به حساب می‌اید به همین خاطر این روستا سالانه پذیرای صدها مسافر از راه دور و نزدیک می‌باشد.

آبشار رودمعجن

آبشار رودمعجن

هرگاه نام رودمعجن بر زبان اید بدون شک اب وهوا ی خوب – آبشار رودمعجن رودخانه پراب و سرسبز. باغ‌های میوه و مناظر طبیعی و فرحبخش در ذهن انسان تداعی می‌شود.

عکس های زیر از سایت این روستا دانلود شده است :

طبیعت زیبای رودمعجن

طبیعت زیبای رودمعجن

طبیعت زیبای رودمعجن

طبیعت زیبای رودمعجن

کجا و چگونه برویم ؟

به نقل از ویکی پدیا:

ماشین را باید در خود روستا گذاشت و بار و بندیل را انداخت روی دوش و راه افتاد. به رسم روستاهایی از این دست، راه رسیدن به آبشار در واقع همان مسیر رودخانه‌است که از وسط باغهای روستا می‌گذرد.

آبشار به طرز اعجاب انگیزی، پای دیواره‌بلندی واقع است. انگار مثلا وسط دو کوه بزرگ را تراشیده اند و دالان بزرگی ساخته اند آبشار در انتهای این تنگۀ بلند و عظیم است. آب از ارتفاع سی متری فرو می ریزد و با چنان شدتی خود را بر زمین می کوبد که ذراتش  مثل بخار از به هوا بر می خیزد.

صدای مهیب آبشار در تنگه می پیچد و صدا به صدا نمی‌رسد. این بخش زیاد آفتاب نمی‌بیند از بسیاری بلندی کوههای اطراف انگار در ته زمین ایستاده‌ای.در محل فرود آب، می‌توان پشت آبشار ایستاد. چون آبشار یکی دو متر از دیواره فاصله دارد. عبور از زیر ضربات سنگین آب وسوسه انگیز است. مردمی که برای تماشای آبشار آمده‌اند، انگار بی گذار از زیر آبشار سفرشان به نهایت نمی رسد.

1-جدیدترین ودیدنی‌ترین نقطه رودمعجن غاری است که درپشت آبشار پیداشده‌است.

2-همچنین شتر سنگی که در تنگه پایین تر از روستا قرار دارد و افسانه ای نیز درمورد آن وجود دارد

3-درخت چنار کهن که با چشمه آب و درختان انجیر در زیر کوهستان تزئین شده.

توصیه : به خاطر پیچ های زیاد جاده اگر برای بار اول به این آبشار زیبا می خواهید بروید توصیه می کنیم با سرعت مجاز رانندگی کنید و از جاده زیبای آنجا نیز لذت ببرید. مردمان مهمان نواز رودمعجن پذیرای شما خواهند بود.
مکان و آدرس آبشار زیبای رودمعجن در نقشه گوگل برای دیدن جزئیات می توانید نشانگر ماوس را روی نقشه برده و با چرخاندن کلید وسط ماوس و یا کلیک بر روی علامت + یا – روی نقشه زوم کنید.

درباره تربت حیدریه

1 نظر

  1. باسلام من به تازه گی از آبشار رودمعجن بازدید کردم خیلی زیبا وباشکوه بود ولی متاسفانه باتوجه به اینکه هنگام ورود هزینه نسبتاً زیادی دریافت می کنند ولی از امکانان عمومی مانند سرویس های بهداشتی ، اب آشامیندی، امکانات اولیه پزشکی و… درطول مسیر آبشار هیچ خبری نیست حتی سطل جمع آوری زباله نیز نصب نگردیده که باعث شده چهره طبیعت بسیار زشت وکثیف گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای لازم علامت گذاری شده است *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

B-) ;-) :yahoo: :whistle: :wac: :unsure: :soot: :scratch: :rose: :p :negative: :mail: :laughing: :heart: :good: :cry: :bye: :D :-) :-(